Poszukujemy połączenia dobrej zabawy i adrenaliny? Właśnie to zapewni nam surfing! Ta niezwykła dyscyplina jest świetną formą aktywności fizycznej. Cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że dla niektórych miłośników przestaje być jedynie sportem, a staje się stylem życia. Dowiedz się, co sprawia, że surfing jest tak wyjątkowy!

Czym jest surfing?

Jeśli myślimy o sportach wodnych, surfing bez wątpienia jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą nam do głowy. Warto wiedzieć, że dyscyplina ta wywodzi się z Hawajów. Od początku była bardzo cenionym sportem, jako że uprawiała go również rodzina królewska. Z czasem idea surfingu rozpowszechniła się na całym świecie, przede wszystkim na terenach w pobliżu Oceanu Spokojnego. Surfing dosłownie polega na pływaniu na specjalnej desce po falach. Jak właściwie surferzy to robią? W pierwszej kolejności podpływają do odpowiedniego miejsca, tzw. line-upu, gdzie mogą liczyć na najlepsze fale. Gdy już wybiorą odpowiednią, zaczynają wiosłować rękami, aby zrównać się z nią prędkością. W tym momencie surfer się podnosi i za pomocą deski zjeżdża po fali, przechylając się odpowiednio do przodu bądź na boki.

Gdzie trenować surfing?

Surfing - styl życia czy sport?Do nie tak dawna surfing można było trenować jedynie w pobliżu mórz lub oceanów. Na tych terenach dyscyplina ta rozwijała się najbardziej dynamicznie. To właśnie tam udawali się ci, którzy pragnęli sprawdzić swoich sił w surfowaniu. Popularność i duże zainteresowanie związane z tym sportem sprawiło, że stworzono nowe rozwiązania. Powstały specjalne baseny treningowe i zbiorniki, w którym fale tworzone są sztucznie. Dzięki temu surferzy w każdej chwili mogą trenować swoje umiejętności. Nie ma wątpliwości, że jest to duże ułatwienie dla tych, którzy na co dzień nie mieszkają blisko morza lub oceanu.

Co jest potrzebne do surfowania?

W co musimy się zaopatrzyć, aby rozpocząć naszą przygodę z surfowaniem? Podstawą jest oczywiście odpowiednia deska. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Shortboardy są krótsze i mierzą zazwyczaj około półtora metra. Longboardy mogą być z kolei nawet dwa razy dłuższe. Co ciekawe, to właśnie długie deski są polecane początkującym. Wynika to z tego, że są one łatwiejsze w nawigowaniu i utrzymaniu stabilności. Shortboardy za to cieszą się popularnością głównie wśród osób zaawansowanych. Poza deską musimy zainwestować w specjalną piankę. Kombinezon pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na trenowaniu. W Polsce sprawdzą się pianki o grubości od 4mm do 5mm.

Jak zacząć surfować?

Jeśli pragniemy nauczyć się surfować, musimy uzbroić się w cierpliwość oraz wytrwałość. Nie jest to bowiem dyscyplina, która należy do najprostszych. W pierwszej kolejności powinniśmy opanować podstawy, takie jak paddling, podnoszenie się czy manewrowanie deską. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z lekcji surfingu. Wtedy doświadczony instruktor przekaże nam najważniejsze zasady i upewni się, że robimy wszystko prawidłowo. Dzięki temu znacznie szybciej zrobimy postępy, niż gdybyśmy mieli uczyć się sami. Pamiętajmy o tym, że w przypadku surfingu absolutnie kluczowym elementem jest umiejętność pływania. Bez niej trenowanie mogłoby stać się niebezpieczne, dlatego przed wejściem na deskę upewnijmy się, że czujemy się w wodzie wystarczająco komfortowo.

Dlaczego warto trenować surfing?

Nie można ukryć, że surfing to niezwykle interesująca dyscyplina. Zdecydowanie warto ją wypróbować. Sporty wodne będą świetną alternatywą dla ćwiczeń w siłowni. Dzięki nim możemy spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Surfując, mamy bezpośredni kontakt z naturą – to doświadczenie może być okazją do docenienia i poszanowania otaczającego nas świata. Surfing wyróżnia się tym, że podczas treningu angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie. W ten sposób oddziałujemy korzystnie na całe nasze ciało. Jeśli będziemy regularnie praktykować, z pewnością zauważymy pozytywne efekty dla naszej sylwetki czy kondycji. Możemy tak wzmocnić szczególnie mięśnie rąk oraz nóg. Dla wielu osób surfing stał się stylem życia. Wchodzenie na deskę i łapanie fal zyskało formę osobistego rytuału, któremu z chęcią się oddają. Warto mieć na uwadze fakt, że istnieją różne rodzaje surfingu. Dzięki temu każdy może znaleźć taki typ, który najbardziej mu odpowiada i w którym czuje się najlepiej. Najpopularniejsze formy surfowania to freesurfing, w którym panuje pełna swoboda i dowolność, shortboarding, idealny do wykonywania trików i manewrów, longboarding, pozwalający na szlifowanie swojego stylu, czy też nowoczesny tow surfing, w którym wykorzystuje się skutery wodne.

Regeneracja mięśni po treningu

Aktywność fizyczna dostarcza nam wiele zabawy i sprawia, że nasze samopoczucie się poprawia. Jeśli chcemy zachować ten pozytywny efekt jak najdłużej, powinniśmy zadbać o regenerację mięśni po treningu. Jest to kluczowy element, jako że bez niego możemy doświadczyć dyskomfortu czy zakwasów, które mogą odebrać nam radość z ćwiczenia. W przypadku surfingu, podczas którego wykorzystujemy właściwie całe ciało, zatroszczenie się o stan naszych mięśni jest szczególnie ważny. Możemy to zrobić, bezpośrednio po treningu rozciągając się. Te czynności pomogą nam pozbyć się bólu czy też uniknąć nadwyrężenia mięśni. Należy zadbać też o jakościowy wypoczynek – w końcu to podczas snu następuje regeneracja całego naszego organizmu. Jak mieć pewność, że skutecznie się odprężymy? Powinniśmy zainwestować w materac o wysokiej jakości, który będzie do nas odpowiednio dopasowany. Takiego modelu możemy szukać między innymi w sklepie stacjonarnym Gliwice. Dobrze, aby przed zakupem przetestować materac, by mieć pewność, że odpowie nam w stu procentach! Zastanówmy się też nad tym, jaki wybrać typ łóżka do sypialni. Jeśli na co dzień trenujemy, musimy zadbać też o zdrową i zróżnicowaną dietę, która zapewni nam siły do ćwiczeń.

Istnieją duże szanse, że po tym, gdy zaczniemy trenować surfing, nie będziemy umieli już rozstać się z tą dyscypliną. Jest to wspaniała forma aktywności fizycznej, która angażuje całe nasze ciało, a do tego dostarcza mnóstwo świetnej zabawy oraz adrenaliny. Nic dziwnego, że dla tak wielu osób stała się stylem życia!