Słodycze to produkty, które mamy na wyciągnięcie ręki i którym często trudno nam odmówić. Ochota na słodkie to powszechny problem nierzadko prowadzący do poważniejszych dolegliwości zdrowotnych i otyłości. Pewnie nie raz próbowaliśmy poskromić swoje pragnienie związane ze spożyciem słodyczy, jednak nasze działania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Warto głębiej przyjrzeć się temu problemowi i zrozumieć, skąd wynika nadmierny apetyty na słodkości. W tym artykule dowiesz się, co jeść, aby zmniejszyć swoje łaknienie na słodkie produkty.

Czym jest spowodowany nadmierny apetyt na słodycze?

Trudno wyobrazić sobie, że ktoś nie lubi słodyczy. Apetyt na te produkty żywnościowe jest wręcz wpisany w nasze geny i ludzką naturę. Problem jednak pojawia się, gdy ochota na słodycze jest nadmierna i Co jeść, aby zmniejszyć ochotę na słodkie?przeobraża się w kompulsywne podjadanie. Warto zastanowić się, skąd może wynikać tak silna potrzeba spożycia słodyczy. Przede wszystkim wskazuje się wówczas na niedobory konkretnych makroskładników, zapewniających nam energię. Jedzenie słodkich przekąsek jest także uzależniające, a organizm regularnie upomina się o kolejną porcję “narkotyku”. Słodycze traktujemy jak nagrodę i przyjemność, przynoszą nam poczucie zadowolenia oraz błogości. Warto natomiast wiedzieć, że takie podejście w końcu zatacza błędne koło, w którym potrzebujemy coraz większej ilości słodyczy, aby zaspokoić swoje potrzeby. Nadmierny apetyt na słodkie może być sygnałem od naszego organizmu, że jest on przemęczony i nie zapewniamy mu odpowiedniej, zbilansowanej diety.

Zadbaj o uzupełnienie chromu

Ochota na słodkie może wynikać m.in. z niedoboru chromu, który odpowiada za odpowiedni poziom glukozy we krwi. Uzupełnienie więc tego składnika powinno pomóc nam poskromić ochotę na produkty z dużą zawartością cukru. Zadaniem chromu jest pobudzenie trzustki do produkcji insuliny, a tym samym zmniejsza on łaknienie na słodkie. Można go przyjmować w formie suplementów, np. specjalnych saszetek do picia, lub naturalnie, przygotowując zbilansowany posiłek. Chrom znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, drożdżach, rybach, owocach morza czy szpinaku. Zapobiega on nagłym spadkom energii, ponieważ skutkuje zwiększonym spożyciem węglowodanów prostych, w które są bogate słodycze.

Błonnik dla stabilizacji poziomu cukru

Jeśli zmagasz się z dużym apetytem na słodycze, powinieneś również zwiększyć ilość błonnika w swojej diecie. Podobnie jak chrom pomaga on regulować poziom cukru we krwi, a oprócz tego zapewnia uczucie sytości. Błonnik jest dłużej trawiony przez nas organizm, dzięki czemu nie dopada nas szybko głód i nie mamy ochoty sięgać po przekąski. Produkty bogate w ten składniki to przede wszystkim owoce i warzywa: jabłka, maliny, marchew czy brokuły. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia przynajmniej połowę naszego talerza powinny zajmować produkty zielone. Błonnik znajdziemy również w artykułach zbożowych, np. chlebie czy płatkach owsianych. Nie powinno ich brakować w naszej diecie, jeżeli chcemy uchronić się przed kompulsywnym podjadaniem.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to kolejne cenne elementy zdrowej i zbilansowanej diety. Odpowiadają one za liczne procesy energetyczne i metaboliczne. Witamina B1 reguluje produkcję insuliny w komórkach trzustki, zaś witamina B12 uczestniczy w procesie przemiany węglowodanów w cukry proste. B6 (pirydoksyna) i B9 (kwas foliowy) wspomagają wytwarzanie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które wpływają na nastrój i kontrolę apetytu. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, np. pełnoziarnistych produktów zbożowych, mięs, ryb, jaj, orzechów i warzyw liściastych, może uefektywnić walkę z nadmiernym pragnieniem konsumpcji słodyczy, poprawiając jednocześnie ogólny stan zdrowia.

Dieta bogata w cynk

Być może ciągłe sięganie po słodkie przekąski wynika z niedoboru cynku, który zajmuje ważne miejsce w procesie przemiany węglowodanów oraz regulacji wydzielania insuliny i wzmacniania jej działania w organizmie. Zadbanie o właściwy poziom cynku powinno pomóc ograniczyć zachcianki na słodycze i zwiększyć kontrolę poziomu cukru we krwi. Tego składnika powinniśmy szukać m.in. w mięsach, rybach, orzechach oraz nasionach. Cynk wspiera również zdrowie układu nerwowego i immunologicznego, co może przyczynić się do ogólnego lepszego samopoczucia i redukcji potrzeby sięgania po słodycze jako formy pocieszenia.

Nie zapominajmy także o tym, że za nasze zdrowie w głównej mierze odpowiada treściwy sen. Warto zaopatrzyć się w wygodny materac, który zapewnia komfort ciała przez całą noc. W salonach stacjonarnych w Gliwice nie brakuje produktów, takich jak SleepMed, o wysokiej jakości wykonania, dopasowane do różnych potrzeb użytkowników.

Zdrowe odpowiedniki słodyczy

Jeśli już chcemy zaspokoić swoją potrzebę na słodkie, nie sięgajmy po wysoce przetworzone sklepowe ciastka i batoniki. Istnieje wiele zdrowszych alternatyw, które nie posiadają tak dużej ilości dodatkowego cukru, a są naturalnie bogate w węglowodany i błonnik. Po pierwsze należy wyróżnić tutaj owoce, takie jak morele czy śliwki – możemy z nich przygotować wiele smacznych i sycących posiłków. Smoothie ze świeżych owoców czy skomponowane razem z jogurtem naturalnym są doskonałym rozwiązaniem, kiedy napada nas ochota na zjedzenie czegoś słodkiego. Oprócz nich warto wykorzystywać miód oraz orzechy bogate w białko i probiotyki. Jeżeli jesteśmy fanami czekolady, warto przerzucić się na ciemną wersję, która posiada wysoką zawartość kakao, dostarczając nam antyoksydantów. Domowe wypieki, takie jak ciasteczka owsiane, muffiny z mąki pełnoziarnistej czy batoniki energetyczne z płatków owsianych i orzechów także są zdrowszym rozwiązaniem niż sklepowe produkty. Przygotowując samodzielnie posiłki, możemy faktycznie kontrolować ich zawartość, a przede wszystkim ilość wykorzystanego cukru.

Walka z nadmiernym apetytem na słodycze wymaga świadomego podejścia, ale też czasu. Niestety nie jest możliwe poskromienie pragnienia na słodkie z dnia na dzień, lecz wprowadzając odpowiednie nawyki, możemy spodziewać się oczekiwanych rezultatów. Dbajmy o to, aby nasza dieta była dobrze zbilansowana i bogata we wszystkie cenne makroskładniki.

Przeczytaj także: Hashimoto – jakie są korelacje objawów z zaburzeniami snu?