Jedni ją kochają, inni nienawidzą – zima, bo o niej tutaj mowa, to pora roku, która charakteryzuje się o wiele krótszym dniem, ujemną temperaturą oraz puszystym, białym śniegiem. Niestety, wielu z nas nie może napawać się jej pięknem z uwagi na łzawiące oczy, które towarzyszą każdemu spacerowi. Dlaczego tak jest oraz jak temu zaradzić?

Dlaczego oko łzawi na wietrze i mrozie? 

Wychodząc na dwór, często wystarczy tylko kilka chwil, aby nasze oczy zaczęły łzawić. Oznacza to coś niepokojącego? Jak się okazuje, niekoniecznie, gdyż zima nasz styl życia oraz otoczenie ulega znaczącej zmianie. Pojawiają się liczne czynniki drażniące, które doprowadzają do łzawienia, pieczenia, uczucia suchość, a nawet zaczerwienień. Do nich zaliczają się przede wszystkim promienie słoneczne, które zima odbijają się od białego śniegu, tym samym drażniąc wzrok. Nie można zapomnieć również o codziennym trybie życia zimą, który wiąże się z:

  • przebywaniem w ciepłych pomieszczeniach ze zbyt suchym powietrzem,
  • zwiększony czas spędzany na wpatrywaniu się w ekran,
  • zmniejszona ilość światła słonecznego.

To wszystko sprzyja wysuszeniu śluzówki oraz zmęczeniu oczu. Wówczas pojawia się zespół suchego oka, który objawia się na wiele sposobów, w tym poprzez łzawienie na mrozie i deszczu. A jak temu zapobiec? Najlepiej dbając o oczy w sezonie zimowym!

Dlaczego na mrozie łzawią oczy?Jak radzić sobie z łzawiącym okiem zimą? 

Znając przyczynę problemu – możemy go w bardzo łatwy sposób wyeliminować. Przede wszystkim należy zadbać o skuteczne nawilżanie oczu, np. stawiając na krople z kwasem hialuronowym. Warto pić dużo wody i zadbać o swoją dietę. Wówczas jesteśmy w stanie zapewnić sobie więcej składników odżywczych, w tym luteinę i zeaksantynę. A co ponadto?

Po pierwsze – okulary przeciwsłoneczne

Są one w stanie chronić oczy przed światłem oraz wpływem czynników środowiskowych – śniegu czy wiatru. Najlepiej postawić na takie, które posiadają certyfikat filtracji promieni UV.

Po drugie – higiena pracy przed ekranem i relaks oczu

Zacznijmy od ergonomicznego stanowiska pracy, czyli ustawienia komputera oraz oświetlenia. Ponadto warto robić regularne przerwy. Eksperci zalecają metodę 20-20-20.

Po trzecie – zadbaj o jakość powietrza w pomieszczeniu 

Zimą czasem nawet kołdra półpuchowa, przez co podkręcamy grzejniki na maksa. Wówczas powietrze jest suche, dlatego warto kupić oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza.

Suche oko to dość często spotykana dolegliwość, z którą możemy zmagać się niezależnie od pory roku. Jednak zima przebywanie na dworze staje się o wiele trudniejsze, jeśli z naszych oczu ciągle lecą łzy. Właśnie dlatego warto już dziś zadbać o swoje oczy!

Przeczytaj także: