Niestety, w dzisiejszych czasach coraz ciężej zadbać o zdrowie i zdrowy sen. Przyczynia się to do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, co oddziałuje zarówno na życie osobiste, jak zawodowe. Zatem, jak można rozwiązać problem z nieefektywnym snem oraz czy da się monitorować sen?

Dlaczego śpimy nieefektywnie?

W dzisiejszych czasach coraz większa część naszego społeczeństwa jest świadoma tego, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa sen. Z uwagi na to, staramy się przesypiać siedem do ośmiu godzin dziennie. Oczywiście, pokrywa się to z zaleceniami specjalistów, jednak często nie tutaj leży problem. Jak się okazuje, nasz wypoczynek charakteryzuje się niską jakością, przez co rano budzimy się zmęczeni, w złym humorze i mamy problemy z koncentracją. Do najczęstszych przyczyn rozwoju problemów ze snem zaliczyć można:

  • przewlekły stres,
  • szkodliwy tryb życia,
  • problemy natury psychicznej, w tym za niski poziom melatoniny w organizmie.

W jaki sposób możemy zadbać o jakość snu?

Sposoby na monitorowanie jakości snuW pierwszej kolejności, w celu zadbania o wysoką jakość snu należy zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko. W jego skład powinny wchodzić takie elementy jak materac termoelastyczny, kołdra syntetyczna czy poduszka antyalergiczna. Oczywiście każdy produkt musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Oprócz tego, warto także:

  • pilnować stałych pór wstawania rano i kładzenia się spać,
  • dbanie o kondycję fizyczną,
  • zredukowanie stresu,
  • ograniczenie ilości drzemek w ciągu dnia.

Czy można monitorować sen?

Na współczesnym rynku znajdziemy wiele urządzeń elektronicznych, które mogą służyć do kontroli snu. Dzięki wyjątkowym czujnikom są w stanie sprawdzać takie parametry, jak czas snu, częstotliwość oddechów, rytm pracy serca, ruch ciała, fazy snu, a nawet rozpoznaje chrapanie. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakie urządzenie zainwestujemy. Obecnie wyróżnić można m.in.:

  • opaski i zegarki monitorujące sen – rozwiązanie pozwalające na bieżąco kontrolować wiele parametrów życiowych, jednak musimy mieć je na ręce w czasie snu,
  • monitory i czujniki snu – zaawansowane urządzenia zewnętrzne, stworzone specjalnie z myślą o pomiarze jakość snu, które niestety są dość drogie,
  • aplikacje do monitorowania snu – najpowszechniejsze rozwiązanie, dostępne praktycznie dla każdego.

Zdrowe sen oddziałuje na dobre samopoczucie oraz ogólna kondycje naszego ciała. Nic zatem dziwnego, że każdy z nas stara się jak tylko może, aby móc dobrze wypoczywać. Warto w tym celu monitorować jakość oraz długość snu.

Przeczytaj także: