Alergia to jedna z najpowszechniejszych występujących chorób, współcześnie uważana już za chorobę cywilizacyjną. Można ją podzielić na równe rodzaje ze względu na alergen, który wywołuje objawy. Wyróżnia się tutaj, chociażby alergie wziewne spowodowane pyłkami roślin, sierścią i naskórkiem zwierząt czy roztoczami kurzu domowego. W ciągu dnia potrafimy sobie z nimi radzić, jednak gdy zapada zmrok i chcemy iść spać, to nagle katar czy łzawiące oczy uniemożliwiają nam zasypianie lub zmniejszają jakość snu. Zatem, jak urządzić sypialnię dla alergika, aby można było komfortowo wypocząć?

Alergia – przyczyny i objawy

Za bezpośrednią przyczynę alergii odpowiada niewłaściwa reakcja układu odpornościowego człowieka na kontakt z alergenem. Wówczas następuje kaskada licznych reakcji od pobudzenia limfocytów B przez limfocyty T, przez produkcję przeciwciał, aż do wydzielania histaminy. Skutkuje to pojawieniem się licznych objawów alergii, w tym:

 • zaczerwienienie skóry, świąd, wypryski czy pokrzywka,
 • katar, kaszel lub ogólne trudności w oddychaniu,
 • bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia,
 • migreny, nadpobudliwość,
 • wstrząs anafilaktyczny.

Charakter objawów w dużym stopniu zależy od nadwrażliwości na dany alergen. Jednak, skąd w ogóle pojawiają się alergie? Otóż wpływ na to ma wiele kwestii, w tym czynniki genetyczne. Może zdarzyć się, że choroba alergiczna, taka jak alergiczny nieżyt nosa występuje rodzinnie. W najmłodszych latach ma na to wpływ bierne palenie. W ciągu naszego życia również mogą rozwinąć się alergie, a oddziałuje na to m.in. obecność dużej ilości utwardzonych tłuszczów roślinnych, narażenie na infekcje wirusowe czy zanieczyszczone powietrze atmosferyczne.

Jak urządzić sypialnię, aby się wyspać?

Jak urządzić sypialnię dla alergika?Najważniejszą kwestią przy urządzaniu sypialni jest dobranie odpowiednich kolorów. Zazwyczaj stawiamy na ulubione barwy, które niestety niekoniecznie mogą być tutaj dobrym wyborem. Dlaczego? Jak się okazuje, mają one duży wpływ na jakość naszego wypoczynku. Z uwagi na to, w sypialni zaleca się wykonywanie stonowanych lub pastelowych barw, które wyciszają nasz organizm, ułatwiając tym samym sypialnie. Niestety, nie zawsze mamy pomysł na sposób aranżacji z ich wykorzystaniem. Z pomocą przychodzą gotowe style, w tym styl skandynawski, klasyczny, nowoczesny czy rustykalny. Charakteryzują się one elegancją oraz minimalizmem, który jest tutaj mile widziany. Co więcej, wyróżniają się miękkimi tekstyliami, które często łączą się z naturalnymi materiałami lub metale. Oprócz tego wyróżnia się wiele dodatków również oddziałujących na zdrowy sen, a do nich zaliczyć można:

 • zasłony i rolety ograniczające dostęp światła do sypialni,
 • świece zapachowe, uwalniające w sypialni olejki eteryczne umożliwiające całkowite odprężenie ciała, a tym samym, szybsze zasypianie,
 • ciepłe i delikatne oświetlenie, które nie będzie zakłócać wydzielania melatoniny.

Co wziąć pod uwagę przy aranżowaniu sypialni dla alergika?

Urządzając sypialnię, powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie kwestie pozwalające na zaaranżowanie jej w taki sposób, aby każdy element korzystnie oddziaływał na sen. Jednak w przypadku alergików, musimy uwzględnić dodatkowe kwestie. Dotyczą one m.in.:

 • tekstyliów, w tym zasłon, narzuty na łóżko, poduszek dekoracyjnych i koców, które mogą gromadzić kurz,
 • dywanu, który niezależnie od umiejscowienia, stanowi źródło licznych alergenów,
 • rośliny, figurki i ramki zdjęć, na których gromadzi się kurz.

Patrząc na liczne elementy, które mogą być źródłem alergenów, zaczynamy się zastanawiać, czy w ogóle coś w sypialni umieszczać. Do tego tematu należy podejść z głową i wybrać praktyczne rozwiązania, które nie będą trudne do utrzymania w czystości. Oczywiście wszelkie tekstylia musimy stosunkowo często prać, jednak chociaż jeden dzień w tygodniu można na to poświęcić.

Jaki materac dla alergika?

Obowiązkowym elementem każdej sypialni jest łóżko wyposażone w wysokiej jakości materac do spania. To właśnie on, dzięki swojej innowacyjnej budowie oraz unikalnym cechom, gwarantuje najlepsze wsparcie sylwetki użytkownika. Jest to możliwe poprzez właściwe dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała. Oczywiście wszystkie modele dostępne na współczesnym rynku charakteryzują się właściwościami antyalergicznymi, jednak w przypadku osób zmagających się z ostrą alergią – to może być za mało. Z uwagi na to, najlepszym rozwiązaniem będą materace lateksowe. Składają się one z pianki lateksowej, która posiada w swojej budowę charakterystyczne kawałkami, gwarantujące najlepszą wentylację podłoża do spania. W ten sposób jest w stanie dodatkowo ograniczyć gromadzenie się wilgoci wewnątrz wypełnienia, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozwijania się roztoczy czy bakterii. Co więcej, materiał, z którego została wyprodukowana, poprawia krążenie krwi, a także zapewnia przyjemne otulenie ciała.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200

Akcesoria sypialniane a zdrowy sen

Materac odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu antyalergicznych warunków do wypoczynku, jednak sam nie jest w stanie zapewnić komfortowego wypoczynku. Dlaczego? Praktycznie żadne człowiek nie śpi na materacu położonym na samej podłodze bez żadnych innych akcesoriów sypialnianych. Z uwagi na to, warto mieć na uwadze również inne kwestie, takie jak:

 • poduszki i kołdry, które poprzez wykorzystanie syntetycznego wypełnienia, mogą zapewnić higieniczne warunki do wypoczywania,
 • ochraniacz na materac, który zapobiega zabrudzeniu, zanieczyszczeniu oraz zawilgoceniu podłoża do spania,
 • prześcieradła i pościel, które stanowią pierwszą warstwę ochronną przed m.in., kurzem dla materaca, kołdry i poduszki.

Szacuje się, że każdy z nas na sen przeznacza prawie ⅓ swojego życia. Wynika to z założenia, że na wypoczynek poświęcamy około ośmiu godzin dziennie, czyli zalecaną dla osób dorosłych normę. Musimy mieć jednak na uwadze, że na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz właściwy przebieg licznych procesów metabolicznych ma wpływ zdrowy sen. Nie jest on możliwe, jeśli objawy alergii zakłócają nam jakość, a często nawet długość wypoczynku. Z uwagi na to warto już dziś stworzyć dla siebie antyalergiczne warunki w sypialni!

Przeczytaj także: