Szacuje się, że w dzisiejszych czasach na choroby cywilizacyjne zapadają coraz to młodsze osoby. Fakt ten wynika najczęściej z prowadzonego trybu życia, w którym jest zdecydowanie za mało aktywności fizycznej. Oprócz tego często rezygnuje się ze zdrowego snu na rzecz wykonania obowiązków w kwestii zawodowej czy prywatnej. A dlaczego warto zadbać o oba te aspekty oraz jak wzajemnie na siebie oddziałują?

Aktywność fizyczna a sen

Definicja aktywności fizycznej jest ruch ciała, który został wywołany przez mięśnie szkieletowe przy nakładzie energii. Jednak to, co nas tak naprawdę interesuje to fakt, iż sport – niezależnie od formy, ma korzystny wpływ na wszystkie układy, a tym samym liczne procesy biologiczne. Poprzez regularną aktywność fizyczną znacząco poprawia się odporność, kondycja czy metabolizm. Warto jednak zauważyć, że sport oddziałuje również na sen. A w jaki sposób? Jak się okazuje, poprzez dotlenienie organizmu oraz jego zmęczenie, możemy szybciej zasnąć. Co więcej, sam wypoczynek charakteryzuje się wyższą jakością, a także długością i głębokością.

Sport a sen - jak na siebie oddziałują?Sen a aktywność fizyczna

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego tak naprawdę warto się wysypiać. Jak się okazuje, zdrowy sen, czyli taki, po którym rano budzimy się wypoczęci i pełni energii, ma ogromny wpływ na regulowanie różnych procesów biologicznych. Nic dziwnego – w końcu pozwala na całkowitą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym. Jednak warto zauważyć, że zdrowy sen oddziałuje również na stopień naszej aktywności fizycznej. To właśnie w nocy nasze mięśnie się regenerują, przez co rano są gotowe na dalsze wyzwania i nowy trening! Połączenie regularnego snu odznaczającego się wysoką jakością oraz odpowiednią długością może skutkować poprawą kondycji, a tym samym lepszymi wynikami w uprawianych przez nas dyscyplinach, takich jak np. jazda konna, bieganie czy pływanie.

Jak stworzyć sobie najlepsze warunki do wypoczywania? 

Nie można się zdrowo wyspać bez odpowiednio skomponowanego łóżka, które zawiera elementy idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji użytkownika. Obejmuje to przede wszystkim materac do spania, który gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Co więcej, wysokiej jakości podłoże może dodatkowo korzystnie wpływać na prawidłową regenerację mięśni oraz przyczynić się do zminimalizowania dolegliwości bólowych ze strony pleców. Nie zapominajmy również o:

  • poduszce, która wspiera głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym,
  • kołdrę, która odpowiada za komfort termiczny,
  • pościel i prześcieradło, które gwarantują higieniczne i komfortowe warunki.

Chcąc zapewnić sobie długie życie w zdrowiu, warto już dziś pomyśleć nie tylko o odpowiednim poziomie aktywności fizycznej, ale także zapewnieniu sobie jak najlepszych warunków do wypoczynku. Zapewnić je może przede wszystkim wysokiej jakości materac.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: