Nie można zapomnieć o tym, że kąpiele termalne oddziałują nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Działanie pierwiastków dotyka układ nerwowy oraz mózg, usprawniając ich pracę. Z tego względu wody termalne mogą być użyteczne podczas terapii zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy nerwica. Dzięki temu, że przebywanie w Ciepła, gorąca kąpiel to jeden z najlepszych sposobów na to, aby się zrelaksować. Będzie to jeszcze przyjemniejsze, kiedy woda, w której się kąpiemy, będzie miała korzystne właściwości. Właśnie to może zapewnić nam kąpiel termalna! Dowiedz się, komu przyniesie szczególnie pozytywne efekty!
Kąpiele termalne – na czym polegają?
Co takiego sprawia, że kąpiele termalne są wyjątkowe? Tajemnica tkwi przede wszystkim w wodzie, która jest w ich trakcie wykorzystywana. Woda do basenów termalnych pozyskiwana jest z bardzo głębokich warstw ziemi. Okazuje się, że źródła wód termalnych mogą znajdować się nawet do 6000 metrów pod powierzchnią. W momencie wydostania na zewnątrz woda zyskuje temperaturę od 70 do 90 stopni Celsjusza. Nie może być niższa niż 20 stopni, ponieważ wówczas nie jest uznawana za wodę głębinową. To właśnie powoduje, że pozyskana w ten sposób woda jest krystalicznie czysta i bezpieczna, jako że nie posiada żadnych zanieczyszczeń. Nie ma w sobie żadnych śladów ingerencji człowieka. Wyróżnia ją ponadto fakt, że zawiera w sobie wiele różnych cennych pierwiastków i minerałów. To one korzystnie wpływają na nas i zapewniają wiele pozytywnych właściwości. Co ciekawe, istnieją różne typy wód termalnych. Każdy z nich posiada różny skład minerałów i specyfikę.
Dlaczego kąpiele termalne są korzystne?
Może zaciekawić nas fakt, że kąpiele wcale nie są nowoczesnym wynalazkiem. Ich dobroczynne działanie było znane już w starożytności. Wiemy już, co sprawia, że cieszą się taką popularnością – ich skład. Posiadają liczne pierwiastki, które wyróżniają się różnorodnymi właściwościami. W składzie wód termalnych znajduje się między innymi siarka, która działa pielęgnacyjnie, a do tego wzmacnia włosy i paznokcie. Krzem z kolei przyspiesza regenerację, a sód ma cechy antystarzeniowe i nawilżające. Wapń i lit pomagają ze stanami zapalnymi, a mangan zapobiega wolnym rodnikom. Oprócz tego kąpiele termalne regulują ciśnienie krwi, poprawiają odporność, redukują napięcie nagromadzone w ciele, zmniejszają ból mięśni, kości i stawów, a do tego przyśpieszają przemianę materii. Usprawniają pracę układu sercowego i krwionośnego, a także pomagają zachować gospodarkę hormonalną w prawidłowym stanie.
Nie można zapomnieć o tym, że kąpiele termalne oddziałują nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Działanie pierwiastków dotyka układ nerwowy oraz mózg, usprawniając ich pracę. Z tego względu wody termalne mogą być użyteczne podczas terapii zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy nerwica. Dzięki temu, że przebywanie w wodzie pomaga się odprężyć, a także niweluje nieprzyjemne napięcie, nasze ciało może w pełni się zrelaksować. To powoduje, że obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zwiększa się z kolei produkcja serotoniny, która jest hormonem szczęścia. To znacząco poprawia nasz nastrój i powoduje, że możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Uważa się, że kąpiele termalne mogą też okazać się pomocne w przypadku leczenia chorób psychosomatycznych.
Dla kogo kąpiele termalne?
Nie można ukryć, że właściwości wód termicznych są niezwykle korzystne i różnorodne. Tak naprawdę każdy może dzięki nim coś zyskać. Z racji na obniżanie stresu, kąpiel sprawdzi się szczególnie u tych, którzy zmagają się z przewlekłym niepokojem i lękiem. Zanurzenie się w gorących wodach spowoduje, że po raz pierwszy od dawna będą mogli się tak naprawdę odprężyć. Nie ma wątpliwości, że będzie to niezwykła ulga dla ich ciała, które dotychczas było niesamowicie spięte. Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład depresja, również powinniśmy skorzystać z działania kąpieli termalnych, jako że oddziałują one na pracę układu nerwowego. Co ciekawe, zabiegi te mogą pomóc też w przypadku zaburzeń hormonalnych czy chorób kobiecych. Sprawdzą się ponadto u osób z nadwagą i otyłością, jako że znacząco przyspieszają przemianę materii. Ze względu na obecność pierwiastków mających właściwości nawilżające i regenerujące, mogą być wykorzystywane przy chorobach skóry, takich jak na przykład atopowe zapalenie skóry.
Wody termalne to też niesamowita ulga dla kręgosłupa. W wodzie bowiem kręgosłup zostaje odciążony, a mięśnie wokół niego mogą się rozluźnić. Kąpiele termalne mogą być częścią rehabilitacji po urazach ortopedycznych czy też kontuzjach mięśniowych i stawowych. Do basenu termalnego powinny wejść ponadto osoby, które zmagają się z bólem kości lub stawów, wywołanym na przykład osteoporozą.
Jak jeszcze się zrelaksować?
Nierzadko baseny termalne połączone są z usługami spa. Oznacza to, że po kąpieli możemy udać się na wybrany przez nas zabieg. Nie ma wątpliwości, że takie połączenie spowoduje, że będziemy czuli się wyjątkowo zadbani i wypoczęci. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą danego spa, ponieważ może się okazać, że wykonują tam zabieg, który będzie idealnie odpowiadał na nasze potrzeby. Jeśli zależy nam na przykład na poprawie gładkości i wyglądu skóry, zdecydujmy się na peeling kawitacyjny. Wyjazd na baseny termalne warto połączyć ponadto z wizytą w hotelu. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby było to komfortowe, przytulne miejsce. Dobrze, aby w sypialni znajdował się luksusowy, jakościowy materac, na którym będziemy mogli odprężyć się równie dobrze co podczas wcześniejszych zabiegów. Kiedy zaznamy snu na takim podłożu, po tym, jak wrócimy do domu, sami będziemy chcieli wymienić stary model na przykład na nowy naturalny materac 160×200 cm, który będzie do nas idealnie dopasowany. Gdzie szukać takiego artykułu? Odwiedźmy nie tylko strony internetowe salonów materacy, ale też sklep stacjonarny Gliwice, w którym będziemy mogli wypróbować różne modele.
Przeciwwskazania do kąpieli termalnych
Kąpiele termalne nie są wskazane między innymi w przypadku niewydolności krążenia, zaburzeń rytmu serca, przejścia zawału, choroby wieńcowej czy zapalenia wątroby i trzustki.
Kąpiele termalne to coś, co zdecydowanie warto wypróbować. Ciepła, przyjemna woda bogata w cenne minerały nie dość, że sprawi nam przyjemność, to jeszcze wpłynie niezwykle korzystnie na nasze ciało. Dzięki temu będziemy mogli zrelaksować się jak nigdy wcześniej.
Przeczytaj także: Materac dla niemowlaka