Zwierzę domowe to w wielu rodzinach jeden z pierwszych przyjaciół dziecka. Maluchy, które wychowują się w towarzystwie psów czy kotów cechują się w dorosłym życiu wyższym stopniem odpowiedzialności i empatyczności. Jakie inne korzyści mogą wynikać z posiadania zwierzaka? Czy pupil faktycznie może pozytywnie wpływać na rozwój dziecka?

Zwierzę w domu – tak czy nie?

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia w domu zależy od wielu czynników i jest bardzo indywidualna. Ważne jest przeanalizowanie wszelkich argumentów – zarówno tych przemawiających za, jak i przeciw przygarnięciu pupila. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że czworonóg to duże zobowiązanie czasowe, a także finansowe. Oczywiście zupełnie inne nakłady wysiłku będą potrzebne do opieki nad psem, niż nad chomikiem. Zawsze jednak konieczne jest posiadanie pewnej poduszki finansowej na wypadek problemów zdrowotnych zwierzaka. Niektóre zwierzęta potrzebują też dużej przestrzeni do biegania i zabawy.

Przyjęcie czworonoga pod swój dach wymaga wzmożonej dbałości o higienę. O ile w domu bez zwierząt sprawdzi się standardowy materac piankowy 90×200 cm, o tyle wszechobecna sierść i wspólne spanie z czworonogiem mogą wymagać zainwestowania w antyalergiczne podłoże do spania. Ważne jest też regularne odkurzanie, mycie podłóg, a w przypadku niektórych gatunków zwierząt również sprzątanie kuwety lub klatki.

Jednak czworonożny członek rodziny to nie tylko obowiązki, ale również przyjemności. Zwierzęta stanowią źródło bezwarunkowej miłości i towarzystwa. Przynoszą radość i pozytywne emocje. Spacerowanie z psem czy zabawa z kotem mogą też pomóc utrzymać właścicielowi optymalny poziom aktywności fizycznej.

Zwierzę domowe i rozwój dziecka

Pierwsze zwierzę domowe: nauka empatii i wrażliwościPosiadanie zwierzęcia domowego może wpływać pozytywnie na ogólny rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Pociecha przede wszystkim poznaje potrzeby pupila, uczy się empatii i odpowiedzialności. Dzięki systematycznemu karmieniu, sprzątaniu i zabawie maluch może nauczyć się tego, jak ważna w życiu jest umiejętność troszczenia się o innych.

Dzięki towarzystwu zwierząt dzieci szybciej rozwijają się pod kątem inteligencji emocjonalnej. Wynika to z codziennego odczuwania bezwarunkowej miłości, troski i wsparcia. Poza tym, efektywniej może przebiegać rozwój społeczny. Spacer z psem to idealna okazja do poznania nowych kolegów.

Obserwowanie zwierzęcych zachowań i rytuałów wiąże się z rozwojem poznawczym. Dziecko uczy się nowych dźwięków i docierają do niego najróżniejsze bodźce sensoryczne. Przy okazji dzięki bliskości zwierzaka maluch może poznać sposoby konstruktywnego regulowania emocji i obniżyć poziom odczuwanego stresu. Dla najmłodszych dzieci przebywanie ze zwierzęciem sprzyja też pracy nad umiejętnościami językowymi. Pociechy chętnie rozmawiają z domowymi pupilami, a nawet aktywnie czytają im swoje pierwsze książki.

Kot, pies, a może świnka morska?

Wielu rodziców nie ma pojęcia jakie zwierzę wybrać dla swojego dziecka. Na początku warto przeanalizować swoje możliwości lokalowe, zainteresowania pociechy i specyfikę codziennego życia całej rodziny. Jakie gatunki zwierząt są wybierane najczęściej w większych miastach takich, jak Gliwice?

  • Rybki – wymagają dobrego akwarium, filtra, karmy i sumiennej opieki. Koszty ich utrzymania są dość niskie, a rybki nie potrzebują dużego zaangażowania od swojego właściciela.
  • Chomik – są małe, przyjazne, a ich pielęgnacja jest prosta. Niestety krótko żyją, a ich nocna aktywność może zaburzać rodzinną rutynę.
  • Świnka morska – świnki to gryzonie, które są dość wymagające. Potrzebują dużej, dobrze wyposażonej klatki i muszą mieszkać przynajmniej we 2. Towarzystwo jest im niezbędne. Są przyjazne i tworzą więź ze swoim właścicielem. Trzeba regularnie odwiedzać z nimi weterynarza i dbać o zróżnicowaną dietę.
  • Pies – to wierny, oddany i doskonały towarzysz. W wielu domach psy są pełnoprawnymi członkami rodziny. Wymagają czasu, szkolenia, uwagi i wielu spacerów.
  • Kot – koty są mniej wymagające, niż psy. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie potrzebują spacerów. Należy kupować im dobrą karmę, z jak największą zawartością mięsa.
  • Ptaki – to dobry wybór dla rodzin, w których jest ktoś zmagający się z alergią na sierść. Wymagają dużo przestrzeni, a większość z nich potrzebuje towarzystwa.

Jak uczyć dziecko opieki nad zwierzakiem?

Rodzice powinni dobrze wyjaśnić dziecku jakie są podstawowe potrzeby zwierzaka. Mowa tu w szczególności o jedzeniu, wodzie, czystości i zabawie. Kluczowe jest też to, aby pociecha zdawała sobie sprawę z tego, że pupil potrzebuje spokoju i wypoczynku. Dbajcie początkowo o wspólne wykonywanie obowiązków. Wraz z wiekiem warto jednak dawać dziecku coraz większą dozę samodzielności.

Pamiętaj o tym, że to Ty jesteś najważniejszym przykładem. Traktuj pupila z szacunkiem, troską i miłością. Dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację dorosłych. Podkreślaj to, jak ważne są regularne wizyty u weterynarza i angażuj pociechę w podejmowanie wspólnych decyzji w zakresie wyboru akcesoriów czy zabawek dla zwierzaka.

Wprowadzaj też do codziennej rutyny elementy edukacyjne. Oglądajcie wspólnie filmy przyrodnicze, czytajcie książki, grajcie w gry. Wszelkie bodźce zwiększające wiedzę dziecka na temat różnych gatunków zwierząt sprzyjają rozwojowi empatii.

Przeczytaj też: Jaki materac dla dziecka wybrać?