Stoisz przed wyborem materaca do sypialni i nie wiesz, jaki model wybrać? Dziś skupimy się na idealnych rozwiązaniach dla jednej osoby, czyli materacach kompaktowych, nie za dużych i bardzo praktycznych nawet w przypadku małych wnętrz. Jaki materac wybrać do sypialni dziecka, singla lub osoby starszej? Sprawdź, dlaczego sprawdzi się materac 90 x 200.

Kiedy najczęściej stajemy przed wyzwaniem zakupu nowego materaca? Jak to zwykle bywa, na jego wymianę decydujemy się albo wówczas, gdy poprzedni jest już w bardzo złym stanie albo, gdy remontujemy sypialnię osoby dorosłej lub dziecka. Idealnym momentem na rozejrzenie się za nowym materacem jest także przeprowadzka do nowego mieszkania lub domu. Sen na nowym, wygodnym i dopasowanym do naszych indywidualnych predyspozycji podłożu, rekompensuje trud wszystkich czynności, które trzeba wówczas wykonać.

Który materac sprawdzi się dla pojedynczego łóżkaPo nowy materac warto wybrać się także wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort po przebudzeniu. Bóle w plecach, migrena oraz rozdrażnienie nie służą naszemu zdrowiu. Jeśli podobne niedogodności odczuwasz za każdym razem po wstaniu to znak, że stary materac trzeba wymienić na nowy.

W ofercie producentów dostępnych jest wiele modeli materacy. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Poszczególne modele różnią się od siebie wskazanym wypełnieniem, właściwościami, ale co ważne, również wielkością. Najmniejsze materace, przeznaczone dla niemowląt mają wielkość około 60 x 120 cm, większe np. dla dzieci będą miały wielkość 70 x 200. Pojedyncze, ale uniwersalne modele, które mogą być dedykowane i osobie dorastającej i starszej to materace 90 x 200. Do dużych łoży małżeński zaleca się materace tzw. podwójne, których maksymalna wielkość może wynosić nawet 200 x 220 cm. Na takim materacu spokojnie wyśpią się dwie osoby, nawet w przypadku, gdy każda z nich śpi niespokojnie.

Podczas zakupu materaca warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość, ale również na rodzaj wypełnienia. Bardzo modne stają się ostatnio materace sprężynowe, z systemem kieszeniowym lub z pianek wysokoelastycznych. To produkty solidne i wytrzymałe, które z pewnością posłużą nam na długi czas. Materace wykonane przy zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia, ale i technologii będą ponadto wykazywały właściwości antyalergiczne oraz stanowiły idealne podparcie dla kręgosłupa.

Kto powinien kupić materac 90×200?

Ten typ materaca idealnie sprawdzi się w sypialniach urządzanych dla singli. Nawet, gdy pomieszczenie do wypoczynku jest niedużych rozmiarów to ten typ materaca nie zagraci jego przestrzeni. Praktyczna wielkość z powodzeniem wystarczy, by wygodnie spać w pojedynkę, a dodatkowo nie będzie wymagała tego, byśmy rezygnowali z innego wyposażenia sypialni. W takim wnętrzu będzie można postawić dodatkowe meble w postaci komody, szafy na obrania, czy biurko.

Materac 90 x 200 cm to także optymalny model do pokoju młodzieżowego, w którym planujemy stworzyć wygodną strefę do wypoczynku. Łóżko 90 x 200 w zupełności zaspokoi potrzeby dorastającej osoby. Na takim łóżku będzie można nie tylko komfortowo spać, ale również odrabiać lekcje lub czytać książki.

Gdzie jeszcze sprawdzi się materac 90 x 200? Przede wszystkim w pokoju starszej osoby. Rama łóżka 90 x 200 umożliwi jej wygodny sen, bez konieczności codziennego składania wersalki. To ważne, bo dzięki takiemu rozwiązaniu osoba dorosła nie będzie się narażała na dźwiganie, schylanie oraz kłopotliwe chowanie pościeli do skrzyni.

Dlaczego dobór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny?

To jakość naszego snu odpowiada za nastrój i zdrowie ciała. Jeśli nie zadbamy o prawidłowo wyposażoną strefę wypoczynku, to w nocy nie tylko się nie zregenerujemy, ale przede wszystkim szybko zaczniemy odczuwać bóle pleców, rwanie, migreny oraz zdecydowany spadek nastroju.

Jak wybrać materac, by spać spokojnie? Przede wszystkim wykonany w oddychającej technologii i najlepiej z 7 strefami nacisku dla kręgosłupa. Materac powinien dopasowywać się do naszego ciała. Nie być ani zbyt miękki, ani za twardy. Maksymalny nacisk na powierzchnię nie powinien wynosić więcej niż 3 cm.

Pamiętaj również, że najlepsze materace będą wykonane z antyalergicznych materiałów. Higiena snu jest tak samo ważna, jak wygodne podłoże.

Jaki typ materaca 90×200 może najlepiej się sprawdzić?

Jeśli już wiesz, jaką wielkość materaca potrzebujesz to możesz rozpocząć poszukiwania produktu dedykowanego właśnie dla Ciebie. Tutaj konieczne jest posiadanie wiedzy o możliwościach wypełnienia materaca i technologii, w której powstawał. Bardzo popularnym modelem materaca 90 x 200 cm, są produkty wykonane z pianki poliuretanowej. Charakteryzuje je bardzo dobra izolacja termiczna oraz właściwości antyalergiczne. Taki materac piankowy idealnie sprawdzi się dla dzieci lub osób, których waga to mniej więcej 65 kg.

Innym modelem będzie materac kieszeniowy. Tutaj mamy do czynienia ze sprytnym systemem sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach, które wpływają na to, że zewnętrzna powierzchnia jest wyjątkowo elastyczna, ale odporna na zniekształcenia. Materaca sprężynowe są bardzo wytrzymałe i nie ma ograniczeń dla ich zastosowania. Zapewniają idealne podparcie punktowe dla kręgosłupa oraz najczęściej są wykonane w 7 strefach twardości.

Dobry materac do spania będzie miał także jakościowe wypełnienie. Tutaj na uwagę zasługuje chociażby pianka lateksowa, która ma właściwości antyalergiczne i ortopedyczne. Dobrze sprawdzą się także pianki wysokoelastyczne, odporne na odkształcenia i zalecane dla osób z problemami kręgosłupa.

Pamiętaj, że o komforcie snu będzie decydowała także twardość, którą dla siebie wybierzesz. Dla osób wyższych i śpiących na plecach może się sprawdzić materac miękki H1 (ich waga nie powinna przekraczać ok 60 kg) lub średnio twardy H2 (jeśli waga waha się w przedziale 60-80 kg).

Natomiast dla osób o niższym wzroście oraz śpiących na boku lepszym wariantem będzie materac twardy H3 (waga od 80 do 110 kg) i bardzo twardy H4 (jeśli waga przekracza 110 kg).

Materac może być także wyposażony w dodatkowe komponenty, jak mata kokosowa, która posiada właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne oraz dobrze absorbuje wilgoć z materaca, czy wełna owcza, która pochłania ciepło wydzielane przez organizm i zatrzymuje je w sobie. Owcza wełna posiada także właściwości przeciwreumatyczne i antyalergiczne – nie rozwijają się w niej roztocza i drobnoustroje.

Hilding materace 90×200 – ranking

Jaki materac do sypialni odnajdziemy w ofercie materacy Hilding? Tutaj wybór jest całkiem spory, a i dobrych produktów nie brakuje. Wśród kultowych modeli znajdziesz dobry materac piankowy 90 x 200 oraz sprężynowy.

Sprawdzonym modelem może okazać się Hilding Rumba, który zapewnia szereg prozdrowotnych korzyści. Wykonany został z dwóch rodzajów pianek – profilowanej pianki wysokoelastycznej Velvet Touch tworzącej solidną podstawę konstrukcji, która zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się oraz termoelastycznej pianki Visco, która reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego ułożenia, zmniejszając napięcie mięśni i ułatwiając ich dogłębną regenerację.

Charakteryzuje się wysoką sprężystością i optymalną twardością. 7 zróżnicowanych stref twardości zapewnia idealne podparcie dla kręgosłupa.

Inny materac Hilding Melody to produkt o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Wykonany z lateksu sprawdzi się u osób z problemami kręgosłupa oraz u osób starszych. Wysoka gęstość lateksu zapewnia wytrzymałość, trwałość i optymalną elastyczność.

Zaś Hilding Conga to nowoczesny materac zbudowany z czterech różnych pianek. Dwie wysokoelastyczne pianki o zróżnicowanej twardości zapewniają doskonałe wsparcie ciała. W strefie ramion wprowadzono także dodatkowe wkładki, które reagują na temperaturę ciała, dzięki czemu niwelują napięcie i bóle w strefie ramion, barków oraz karku. Termoregulacyjne i chłodzące właściwości pianki FloFom sprawdzą się doskonale latem, a rozgrzewające właściwości pianki Visco to idealne rozwiązanie na zimę.

Ostatnim przykładem ciekawego modelu może być również Hilding Fandango, który daje naprawdę solidne wsparcie dla pleców. Ten produkt doceni każdy, kto boryka się z bólem pleców. Wkład zbudowany na bazie sprężyny kieszeniowej zapewnia doskonałą elastyczność punktową, a dzięki temu materac dopasowuje się łatwo do anatomicznej budowy ciała – kręgosłup zyskuje optymalne wsparcie, a mięśnie odpoczywają i regenerują się.

Czy warto zamienić wersalkę na materac?

Oczywiście, że tak. Wysypianie się na wygodnym i dopasowanym do indywidualnych parametrów ciała materacu jest znacznie bardziej komfortowe oraz bezpieczne dla naszego zdrowia. Szczególnie warto mieć tutaj na względzie dobro kręgosłupa, który podczas snu regeneruje się i wypoczywa. Na twardej wersalce, w dodatku źle wyprofilowanej, nie tylko uciskamy nasz kręgosłup, ale również mięśnie całego ciała.

Wersalka to jeden z najgorszych wariantów mebla, jaki możemy sobie zapewnić do codziennego wypoczynku.