Stelaż do łóżka to niezwykle istotny element, który przekłada się na jakość naszego snu. Z profesjonalnymi rozwiązaniami możesz poprawić jakość swojego snu i zapewnić sobie znakomitą jego higienę. Oto wszystkie informacje, które musisz znać na temat doboru odpowiedniego stelaża.
Stelaż a sen – niezwykle istotne kwestie, o których warto wiedzieć
Stelaż do materaca jest elementem konstrukcji łóżka, który ma sprzyjać zachowaniu określonego mikroklimatu we wnętrzu materaca. Higiena snu ma ogromne znaczenie dla skutecznego odpoczynku. Jeśli uda Ci się przespać w zdrowym środowisku, Twoja wydajność za dnia będzie wyższa, a zdolności kognitywne poprawią się w znaczący sposób. Sen jest procesem, który oddziałuje na wiele różnych układów w naszym organizmie. Od układu krążeniowego, po układ kostny. Jednocześnie ma on ogromny wkład w funkcjonowanie naszej pamięci i utrzymywanie naszej psychiki w odpowiedniej formie. Sen wymaga jednak nie tylko higieny, ale także odpowiedniej ergonomii. Dzięki stabilności, jaką może zapewnić dobrze dobrany stelaż do łóżek, możesz liczyć na bardzo wygodny i satysfakcjonujący odpoczynek.
Stelaż pod materac – co warto o nim wiedzieć?
Stelaże łóżkowe nie są wykorzystywane we wszystkich miejscach na świecie. W kulturze japońskiej popularne są łóżka typu Futon, które nie korzystają z tego typu rozwiązań. W niektórych krajach popularne są także hamaki. Zwykłe, nasze rodzime rozwiązania kryją jednak kilka ciekawych sekretów. Deski pod materace wykonywane są z różnych materiałów. W większości przypadków spotykamy się z sosnowymi listwami, jednak sporadycznie pojawia się buk i brzoza. Niektóre stelaże dysponują dodatkową funkcją, która pozwala nam na dostosowanie twardości w określonym miejscu. Specjalne listwy, które wyposażone są w odpowiednie mocowania, montowane są przeważnie w okolicy środka stelażu. Możemy dzięki temu wyregulować twardość w taki sposób, by spało nam się jeszcze wygodniej. Regulacja twardości stelaża to funkcja praktyczna, prosta w obsłudze i dająca szansę na poprawę jakości snu.
Jaki rodzaj stelaży do łóżka możemy wybrać?
Istnieje kilka rodzajów stelaży. Rozróżniamy je przeważnie ze względu na konstrukcję i sposób działania mechanizmu. Szczególnie wyróżnia się tutaj stelaż elektryczny, którego działanie skupia się na wykorzystaniu prądu do zasilania mechanizmu otwierania. W niektórych stelażach nie jest montowany żaden wspomagacz do ich obsługi. Możemy się spotkać jednak ze wspornikami gazowymi – to tanie i wygodne rozwiązanie, idealna alternatywa dla stelaży elektrycznych. Stelaż pod materac na podłogę powinien przede wszystkim stanowić wsparcie dla naszego organizmu w trakcie snu, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie rozwiązań specjalnych. W przypadku osób przewlekle chorych, niemobilnych, warto zainwestować w stelaże o szerokim zakresie regulacji – to dodatkowe wsparcie dla ergonomii snu.
Jak dobrać odpowiedni stelaż pod materac?
Warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty obsługi. Jednak istotna jest przede wszystkim kwestia możliwości montażu stelaża w danej przestrzeni. Na rynku funkcjonuje wiele różnych rozmiarów łóżek. Niezależnie od tego, czy będzie to stelaż do łóżka 90×200, stelaż do łóżka 180×200, czy stelaż do łóżka 140×200 – musimy zwrócić uwagę na to, by pasował on jak najlepiej do konstrukcji naszego posłania. By jednak móc odpowiednio dobrać stelaż do naszych potrzeb, należy zastanowić się dogłębnie nad funkcją stelaża i jego mechanizmem działania.
Co powinny zapewnić stelaże do łóżka?
Słowo klucz to stabilność. Natomiast druga ważna kwestia to regulacja. Zaczynając od tego pierwszego – stelaże łóżkowe istnieją po to, by materac nie musiał leżeć bezpośrednio na podłożu. Tym samym, może on przeprowadzić odpowiednią wentylację w swoim wnętrzu. Konstrukcja materaca codziennie narażona jest na wpływ bakterii, grzybów, alergenów, jednak to ludzkie ciało i generowana przez nie wilgoć, może okazać się najbardziej zabójcza. By uniknąć problemów z gromadzeniem się jej w materacu, umieszczamy go na specjalnym stelażu, który zapewni odpowiednią stabilność i pozwoli na pozbywanie się nadmiaru wilgoci z jego konstrukcji. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany stelaż pod łóżko pozwala na wydłużenie żywotności materaca. Poza tym, warto mieć tu na uwadze aspekt stabilności. Odpowiednio zamontowane deski podtrzymują nasze ciało w optymalnej pozycji. Jeśli się ruszymy, nie powinny skrzypieć – przynajmniej w przypadku tych nowocześniejszych konstrukcji. Dlatego warto inwestować w stelaże łóżkowe, które dysponują więcej niż 40 listwami. Chociaż przesadzić również nie należy w drugą stronę – w końcu trzeba pozostawić nieco przestrzeni na uciekającą wilgoć. W przypadku stelaży wysokiej jakości, których ergonomia została zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu przez osoby o specjalnych potrzebach, można postawić na mniej zasobne stelaże – takie, które mają mniej niż 30 listew.
Stelaż z regulacją elektryczną – kiedy warto go wybrać?
Jak już było wspomniane, regulacja to bardzo ważny punkt na liście wyposażenia stelaża. Jednak gdy dodamy do standardowych rozwiązań regulację elektryczną, okazuje się, że zwykły stelaż może stanowić jeszcze lepsze wsparcie dla naszego komfortu w trakcie wypoczynku. Stelaż regulowany elektrycznie nie wymaga żadnej uwagi – podniesie on swoją konstrukcję za pomocą niewielkich silników na prąd elektryczny. Jest to rozwiązanie, które szczególnie cenią sobie osoby starsze lub takie, które nie mogą swobodnie radzić sobie z ciężarami. Oczywiście nie ma niczego złego w potraktowaniu tej funkcji jako przyjemnego dodatku, który poprawia nasze codzienne użytkowanie łóżka – nawet gdy realnie nie potrzebujemy dodatkowej mocy.
Jaki stelaż do łóżka Hilding warto wybrać?
Hilding to marka, która oferuje różnorodne stelaże dedykowane do materacy tej firmy. Oczywiście mogą być one wykorzystywane także z produktami innych marek. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dostępne opcje zakupowe tego producenta. Filozofia szwedzkiego gracza na „sennym rynku” skupia się na zapewnieniu zdrowego snu jak największej liczbie osób. Firma rzeczywiście stara się przyczynić do tego, by Polacy spali zdrowiej i skuteczniej. Dzięki ogromnej bazie danych i fachowym poradom ekspertów, możesz zacząć spać lepiej już dziś. W portfolio Hilding spotkamy wiele różnych stelaży. Oto przykładowe modele:
- Stelaż Double Lift – to wysokiej klasy stelaż, który zamontowany jest na ramie metalowej. To aż 44 listwy z drewna, które znakomicie radzą sobie z podtrzymywaniem większych materacy lub dwóch materacy obok siebie. Sprężynowe siłowniki gazowe ułatwiają podnoszenie stelaża w celu dostania się do skrzyni na pościel.
- Stelaż Family Classic – jest to stelaż, który posiada 28 listew z drewna, które zamontowane są w uchwytach wykonanych z kauczuku. To niezwykle podstawowy model stelaża, który pozwala na podstawową regulację jego twardości. Jeśli liczy się dla Ciebie wygodny sen, ale nie chcesz przepłacać – to idealna propozycja dla Ciebie.
- Stelaż Family Expert – rozwinięta wersja Family Classic. Family Expert to stelaż, który korzysta z 28 listew zamocowanych w kauczukowych uchwytach. Stelaż zapewnia znakomite rozłożenie nacisku na jego powierzchnię. Można regulować jego twardość w środkowej części konstrukcji. Ponadto Family Expert pozwala nam na manualne regulowanie nachylenia podgłówka i podnóżka. To kompromis pomiędzy niską ceną, a ogromną funkcjonalnością – coś dla osób, które szukają czegoś podstawowego, ale wspierającego ich codzienne funkcjonowanie.
- Stelaż Familty Lift – niewielki, wytrzymały stelaż, który składa się z 28 listew. Korzysta on z gazowych wsporników, które pozwalają na unoszenie materaca lub stelaża. Rozwiązanie to wyróżnia się tym, że znakomicie rozkłada nacisk na powierzchnię drewnianych listew.
- Stelaż Select Moto – elektryczna odpowiedź na potrzeby klientów w Polsce. Jest to stelaż, który dysponuje 42 sprężystymi listwami zamocowanymi w kauczukowych uchwytach. Stelaż zapewnia podparcie materaca na 100% swojej powierzchni. Jego największą zaletą jest jednak to, że można nim bardzo prosto sterować – wyposażony jest w wydajną instalację elektryczną, która pozwala na regulowanie większości parametrów stelaża.