Efektywny sen można osiągnąć dzięki odpowiednio dobranemu materacowi. Jednak produkt ten nabywa się raz na kilka lat i nie zawsze jest się na bieżąco z nowościami w ofertach sklepów z materacami. Współcześnie produkowane produkty tego typu różnią się od tych dostępnych jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego warto wiedzieć, czy popularne materace piankowe i lateksowe faktycznie są tak dobre, jak się mówi. Które z nich okażą się dla nas lepszym wyborem?

 

Czym kierować się wybierając materac?

Wybierając materac do łóżka warto rozważyć swoje indywidualne preferencje, potrzeby oraz wymagania względem materaca. Poniższa lista może ułatwić określenie, jakie cechy materaca każdy użytkownik powinien wziąć pod uwagę przed zakupem:

  • rozmiar materaca – długość zależna od wzrostu oraz szerokość zależna od tego, czy śpimy sami czy z partnerem,
  • wysokość materaca – uzależniona od rodzaju łóżka oraz stelaża,
  • twardość materaca – wybierana na podstawie swojej wagi oraz indywidualnych preferencji,
  • stan zdrowia – dla osób z problemami z kręgosłupem oraz alergików polecane są materace o statusie wyrobu medycznego,
  • dla kogo – najczęściej inne materace polecane są dla dzieci, inne dla dorosłych i seniorów.

 

Materac piankowy – czy warto?

Materac piankowy czy lateksowy - jaki wybrać?Popularnym i szeroko dostępnym rodzajem materaca są materace piankowe. Charakteryzują się one specyfiką wkładu, na który składa się innowacyjna pianka. To właśnie jej materac zawdzięcza swoje cechy, do których zaliczamy idealne dostosowywanie się do kształtów ciała. Wśród nich wyróżnić można piankę wysokoelastyczną, która odpowiada za sprężystość, trwałość oraz elastyczność materaca. Innym rodzajem pianki jest nowoczesna pianka termoelastyczna reagująca na temperaturę ciała użytkownika oraz nacisk i dzięki temu zapewniająca wyjątkowy komfort i przyjemne uczucie otulenia.

 

Materac lateksowy – czy warto?

Materac lateksowy często zaliczany jest do grupy materacy piankowych z uwagi na podobieństwo, na które składa się trwałość, doskonała stabilizacja kręgosłupa oraz komfort. Jednak zastosowany lateks, który zbudowany został z mleczka kauczukowego, nadaje mu niebywałych właściwości antyalergicznych, antybakteryjnych oraz antygrzybicznych. Dodatkowo porowata konstrukcja umożliwia doskonałą wentylację wkładu oraz korzystnie wpływa na krążenie krwi w organizmie. Wkład lateksowy posiada wspaniałe właściwości, które docenią szczególnie alergicy, jednak warto też wiedzieć, że jest stosunkowo ciężki i drogi w porównaniu z innymi materacami do łóżka.

 

Wybór materaca jest ważny dla naszego zdrowia oraz komfortu – warto jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Aby materac mógł spełniać swoją rolę, musi być odpowiednio dopasowany, dlatego warto dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami.