Czy to możliwe, aby w dzisiejszych czasach w pełni się rozluźnić i zrelaksować? Jak najbardziej! Potrzebujemy do tego jedynie odpowiednich technik. Wielu osobom z pewnością przypadnie do gustu wizualizacja. Na czym polega ta metoda i dlaczego warto ją praktykować? Sprawdź!

Co to wizualizacja?

Wizualizacja to technika, którą zdecydowanie warto praktykować. Należy ona do psychologicznych narzędzi, które pomagają skutecznie radzić sobie ze stresem. Wpływa pozytywnie również na ciało, stymulując pracę serca, ciśnienia krwi czy oddechu. Jest też świetnym sposobem na to, aby zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć swoje emocje. Wizualizacja to proces, podczas którego koncentrujemy się na konkretnej rzeczy. Zamykamy oczy i podczas medytacji ją sobie wyobrażamy. Zmuszamy nasze zmysły do skupienia się i zapomnienia o innych sprawach. Ważne, aby wizualizować sobie rzeczy dobre i przyjemne – tylko wtedy nasz organizm zareaguje pozytywnie. Wizualizacja może być traktowana jako jeden z rodzajów medytacji i praktyk uważności.

Zredukowanie stresu

Na czym polega wizualizacja?Główną zaletą, jaka wiąże się z ćwiczeniem wizualizacji, jest redukcja stresu. Metoda ta może w znaczący sposób obniżyć poziom odczuwanego niepokoju. Jest to też zdrowa i bezpieczna technika na to, aby sobie z nim radzić. Wizualizacja wpływa zarówno na umysł, jak i ciało, i pomaga osiągnąć harmonię. Dzięki niej możemy pozbyć się objaw stresu takich jak przyspieszone bicie serca czy spięte mięśnie. Podczas medytacji skupiamy się na pozytywnych rzeczach. Możemy wtedy, choć na chwilę zapomnieć o dręczących nas zmartwieniach. Wizualizacja zmusza nasze ciało do relaksu. Kiedy na co dzień jesteśmy zabiegani, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo tego potrzebujemy. Chwila odpoczynku będzie jednak zbawienna dla naszego organizmu. Nawet jeśli w ciągu dnia będzie to tylko 15 minut, i tak zauważymy sporą różnicę.

Poprawa jakości snu

Z wizualizacją powinni zapoznać się szczególnie ci, którzy cierpią na problemy ze snem. Okazuje się bowiem, że praktykowanie tej techniki może przyczynić się do poprawy jakości snu. Wizualizując, wyciszamy nasz umysł i wyłączamy negatywne emocje takie jak lęk czy niepokój. Uspokajamy nasz układ nerwowy i rozluźniamy mięśnie. Nie ma wątpliwości, że w takim stanie zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć, niż wtedy, gdy bylibyśmy cali spięci i zdenerwowani. W ten sposób uczymy nasz organizm poprawnie reagować na stres. Łatwiej jest nam poradzić sobie ze zmartwieniami. Kiedy przychodzi czas snu, możemy bez problemu zasnąć. Bez wątpienia będzie to istotne dla tych osób, które do tej pory miały kłopoty z szybkim zaśnięciem. Badania wskazują, że ćwiczenia uważności, takie jak na przykład wizualizacja, przyspieszają proces zasypiania. Może się jednak okazać, że przyczyna kłopotów ze snem nie tkwi w naszych emocjach, ale w źle dobranych artykułach sypialnianych. Jeśli śpimy na źle dobranym materacu, na pewno skutecznie nie wypoczniemy. Zainwestujmy w nowy model, który będzie idealnie pasować do naszego ciała. Możemy najpierw przejrzeć ofertę stron internetowych sleepinghouse.pl i hilding.pl, a następnie wypróbować dane modele w sklepie stacjonarnym w Gliwicach.

Poprawa nastroju

Wizualizacja to idealne narzędzie do tego, aby poprawić sobie nastrój. Może się zdarzyć, że w ciągu dnia otaczamy się nieprzyjemnymi, negatywnymi wibracjami. Kiedy jednak przystąpimy do wizualizacji, możemy szybko to zmienić. Skupimy się bowiem na przyjemnych, znajomych obrazach, takich jak na przykład nasze ulubione miejsce wakacyjne czy ukochani bliscy. Koncentrując się na takich sprawach, automatycznie poczujemy się lepiej. Pozytywne bodźce dotrą do naszego umysłu i zapewnią nam świetny humor.

Ćwiczenie uważności

Forma wizualizacji niejako zmusza nas do tego, aby zatrzymać się i skupić na tym, co tu i teraz. W codzienności, która wymaga od nas nieustannego pośpiechu, jest to niezwykle kluczowe. Moment wizualizacji może być bowiem jedyną okazją do tego, aby trochę zwolnić. Jeśli zaczniemy praktykować tę technikę, z czasem łatwiej będzie nam być uważnym. Będziemy potrafili stanąć w miejscu i zauważyć rzeczy, które wcześniej nam umykały. Możemy też odczuć, że mamy więcej czasu, który możemy wykorzystać dla siebie.

Jakie są techniki wizualizacji?

Wizualizacja może przybrać różną formę. Ważne, aby znaleźć taką, która będzie nam najbardziej odpowiadała. Możemy na przykład skupić się na afirmacjach. Jest to technika, która bazuje przede wszystkim na słowach – w czasie teraźniejszym mówimy sobie coś, co chcemy, aby było prawdą. Może to być na przykład „jestem szczęśliwa” lub „jestem odprężona”. Oprócz samego mówienia dodatkowo wyobraźmy sobie, że rzeczywiście tak jest. Niezwykły relaks zapewni nam też muzykoterapia. Tutaj podczas wizualizacji możemy liczyć ponadto na dźwięki muzyki, które jeszcze bardziej pomogą nam się odprężyć. Wizualizacją możemy posłużyć się również podczas ćwiczeń oddechowych. Koncentrując się na oddechu, możemy wyobrazić sobie, jak powietrze wpływa do naszego organizmu, a następnie jak go opuszcza.

Dla kogo wizualizacja?

Nie można ukryć, że wizualizacja to przydatna technika. Może posłużyć się nią każdy w razie potrzeby. Z racji na swoje pozytywne właściwości metoda ta nierzadko wykorzystywana jest podczas sesji terapeutycznych. Pomaga pacjentom odprężyć się, a także lepiej skupić na swoich emocjach. Bez wątpienia powinni opanować ją również ci, którzy na co dzień kiepsko sobie radzą ze stresem. Sprawdzi się też u osób, które doświadczają kłopotów ze snem.

Kiedy poznamy zasady wizualizacji, przekonamy się, że zrelaksowanie się i wyciszenie umysłu wcale nie musi być trudne. Myśląc o przyjemnych rzeczach i wyobrażając sobie miłe obrazy, bez problemu będziemy mogli się rozluźnić. To pomoże obniżyć poziom odczuwanego przez nas stresu i polepszyć jakość naszego snu.

Przeczytaj także: Kompleksowy przewodnik: Jak wybrać idealny materac do spania?