Obcierające uda są powszechnym problemem, z którym niestety, ale wiele osób styka się na co dzień. To irytujące uczucie pieczenia i dyskomfortu może utrudnić codzienne funkcjonowanie, a także wpływać negatywnie na nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie. Często występujące w okolicach wewnętrznych ud, obcieranie skóry może powodować również zaczerwienienia, bolesne otarcia oraz w skrajnych przypadkach nawet powstawanie odcisków. Wiele osób, ze względu na budowę swojego ciała, muszą zrezygnować z długich spacerów i innych aktywności fizycznych, właśnie z powodu obcierających ud. Czy da się temu zapobiec? Jak się uporać z obcierającymi udami? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Obcierające uda – dlaczego powstają?

Obcierające uda powstają zwykle w wyniku tarcia między skórą na wewnętrznej stronie ud, zwłaszcza podczas ruchu lub noszenia ubrań. Istnieje natomiast naprawdę wiele czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania tego przykrego problemu. Poniżej przedstawimy kilka głównych przyczyn powstawania obcierających ud:

1. Nadmiar wilgoci

Wysoka wilgotność powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na tarcie, co może prowadzić do podrażnień i otarć. Mowa tutaj o pocie, który powstaje przy mniejszym lub większym wysiłku fizycznym. Warto zainwestować w ubrania, które wchłaniają wilgoć, takie jak bawełna.

2. Niewłaściwe ubrania

Noszenie ubrań wykonanych z grubych, sztucznych materiałów może zwiększać tarcie skóry, szczególnie w obszarze wewnętrznych ud. Dobrze jest wybierać lekkie, luźne ubrania wykonane z oddychających materiałów, które minimalizują tarcie, np. z bawełny, lnu czy wiskozy.

Obcierające uda - jak się z tym uporać?3. Nadwaga

Niestety, ale osoby z nadwagą bardzo często doświadczają obcierania ud. Spowodowane jest to zwiększonym naciskiem na te obszary podczas chodzenia czy innego ruchu. Nawet niewielka redukcja wagi może bardzo pomóc.

4. Aktywność fizyczna

Długotrwałe aktywności fizyczne, zwłaszcza te, które wymagają ciągłego kontaktu jednego uda z drugim, mogą powodować tarcie skóry i podrażnienia. Może to być bieganie, jazda na rowerze czy zwykłe spacerowanie.

5. Brak odpowiedniej pielęgnacji

Niedostateczna lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry, właśnie w obszarze wewnętrznych ud, może prowadzić do osłabienia i podrażnienia skóry, co zwiększa ryzyko obcierania.

6. Długi czas siedzenia

Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej, zwłaszcza w gorącym i wilgotnym środowisku, może sprzyjać powstawaniu obcierających ud.

Jeśli Twoje uda się obcierają, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z powyższych powodów tego zjawiska dotyczy również Ciebie. Obserwuj swoje ciało i dowiedz się, dlaczego Twoje uda się o siebie ocierają.

Jak się uporać z obcierającymi udami?

Uporanie się z obcierającymi udami wymaga przede wszystkim wielostronnego podejścia i cierpliwości. Oto kilka naszych rad:

  • wybierz odpowiednie ubrania – spodnie czy spodenki powinny być wykonane z lekkich i oddychających materiałów, takich jak bawełna, len czy wiskoza. Grube materiały wzmagają tarcie, dlatego koniecznie ich unikaj! Możesz również rozważyć noszenie specjalnych legginsów (długich lub kolarek), których zadaniem jest ochrona skóry przed tarciem.
  • pielęgnacja skóry – regularna pielęgnacja skóry w obszarze wewnętrznych ud może pomóc wzmocnić i ochronić skórę przed niechcianym tarciem. Stosuj nawilżające kremy i balsamy, które utrzymają skórę elastyczną i zdrową.
  • talk dla dzieci – możesz śmiało pudrować wewnętrzne strony ud talkiem dla dzieci, ponieważ pomoże on zredukować wilgotność i zmniejszy tarcie skóry.
    unikaj długiego siedzenia – wiemy, że w obecnych czasach wiele osób pracuje zdalnie i musi siedzieć kilka godzin przed biurkiem, więc jeśli jesteś jedną z nich, to koniecznie rób sobie krótkie przerwy podczas których wstań i rozdziel swoje uda od siebie.
  • utrzymuj odpowiednią wagę – jeśli Twoja waga jest nieco większa niż standardowo powinna, to pomyśl o zrzuceniu kilku kilogramów. To sprawi, że Twoje uda się zmniejszą i nie będą już o siebie trzeć.
  • unikaj długich spacerów – jeśli wiesz, że długi spacer może spowodować tarcie, rozważ zmniejszenie intensywności lub zmianę aktywności na jakąś inną. Możesz pływać lub ćwiczyć na siłowni, a te sporty nie sprawią, że Twoje uda będą piec.

Bardzo istotnym aspektem walki z obcierającymi udami jest utrzymanie odpowiedniej higieny ciała w tym miejscu. Także po intensywnych ćwiczeniach lub długim dniu, zadbaj o dokładne umycie obszaru wewnętrznych ud. Jeśli mimo podjętych działań problem nadal się utrzymuje lub jest bardzo uciążliwy, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem. Mogą oni zalecić bardziej specjalistyczne podejście lub zastosowanie odpowiednich leków, lub kremów w celu złagodzenia podrażnień. Pamiętaj również o odpowiednim odpoczynku, który zapewnić może idealnie dobrany materac. Więcej o tym przeczytasz tutaj: https://sleepinghouse.pl/. Najlepiej wybierz łóżko o wymiarach 140×200 cm, ponieważ właśnie wtedy będziesz mieć pewność, że Twój sen będzie optymalny. Materace o tych wymiarach znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200. Z tego artykułu natomiast dowiesz się, dlaczego zdrowy sen jest tak bardzo ważny: https://sleepinghouse.pl/artykul/dlaczego-zdrowy-sen-jest-tak-wazny. Serdecznie zapraszamy do lektury!