Jeździectwo to ciekawa forma aktywności fizycznej, która w ostatnich latach zyskała wiele na popularności. Rozwój ośrodków jeździeckich w całym kraju sprawił też, że jazda konna stała się dostępna dla zdecydowanie szerszego grona osób. Jakie są najważniejsze korzyści, które wynikają z uprawiania tego sportu? Kto może podjąć taki rodzaj aktywności i jak zacząć swoją przygodę z końmi?

Każdy Polak jeździ konno!

Każdy Polak jeździ konno – to slogan, który stanowi wizytówkę wielu ośrodków jeździeckich. Nawiązuje do tego, że jeździectwo jest dyscypliną, w której nie występują praktycznie żadne ograniczenia. Wsiąść na konia może każdy. Zarówno dziecko, jak i senior. Nie bez przyczyny konie stały się jednymi ze zwierząt najczęściej wykorzystywanych podczas hipoterapii. Ich łagodna natura i wszechstronność sprawiają, że mogą zapewnić doskonałą rozrywkę dzieciom, towarzyszyć sportowcom w zawodach, pomagać w terapii osób po przebytych udarach, a także wybierać się na weekendowe spacery do lasu. Szukając aktywności na świeżym powietrzu, która pozytywnie wpłynie na kondycję fizyczną, a jednocześnie będzie okazją do przebywania na łonie natury w spokojnej atmosferze, warto udać się przynajmniej na jedną lekcję jazdy konnej.

Jeździectwo, a zdrowie – najważniejsze korzyści

Popularyzacja jeździectwa - aktywność, natura i kontakt ze zwierzętamiPodczas jazdy konnej znacznie poprawia się kondycja całego ciała. Jeździec uczy się świadomości własnego ciała, umiejętności utrzymania równowagi i koordynacji. Mięśnie, które ulegają znacznemu wzmocnieniu to w szczególności te zlokalizowane na nogach i brzuchu. Regularne treningi są w stanie nawet przyspieszyć metabolizm i pomóc w zrzucaniu kalorii! Jednak to nie wszystko. Kontakt z koniem jest też ściśle związany ze zdrowiem psychicznym. Relaks, spokój i wyciszenie – wszystko to można odnaleźć w stajni. Podczas pracy z koniem niezwykle ważne jest konstruktywne regulowanie emocji, a współpraca ze zwierzęciem pomaga w odnalezieniu równowagi psychicznej. Warto jednak mieć na uwadze to, że intensywne treningi mogą prowokować ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Osoby mające tendencję do odczuwania bólu pleców, powinny zaopatrzyć się w wygodny materac – np. Hilding Lambada – i zadbać o sen. Korzystna będzie też dodatkowa forma aktywności, która wzmocni mięśnie grzbietu.

Jak zacząć przygodę z końmi

Większość osób przygodę z jeździectwem rozpoczyna w szkółce jeździeckiej. W co należy się wyposażyć przed wybraniem się na pierwszą jazdę? Najważniejszym elementem wyposażenia każdego jeźdźca jest kask. Stanowi podstawowy element ochronny i nie należy na nim oszczędzać! Warto wybrać produkt z asortymentu renomowanej marki i zadbać o jego prawidłowe dopasowanie. Potrzebne będą też bryczesy i buty. Na początek nie warto inwestować w oficerki. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się komplet składający się ze sztybletów i z czapsów.

A jak wybrać odpowiedni ośrodek jeździecki? Po czym poznać kompetencje pracujących tam osób, dobrostan koni i jakość oferowanych usług?

 • Padoki – jedną z najważniejszych kwestii jest to, czy konie są padokowane. Jak największą część dnia powinny spędzać na pastwiskach. Jest to niezbędne dla ich zdrowia – fizycznego i psychicznego. Jeśli ośrodek nie dysponuje dużymi łąkami, zwierzęta powinny być przynajmniej wyprowadzane na wyznaczone kwatery. Na padokach powinien być dostęp do wody.
 • Siano – podstawą końskiej diety jest siano. Aby zwierzęta mogły zachować pełnię zdrowia, powinny mieć dostęp do siana przez cały czas. Zarówno w stajni, jak i na pastwisku.
 • Kowal i weterynarz – w ośrodku regularnie powinien pojawiać się weterynarz i kowal. Kontrola zdrowia koni użytkowanych pod siodłem to podstawa!
 • Plac do jazdy – dla bezpieczeństwa i komfortu pracy, na placu powinno znajdować się dobre podłoże – najlepiej kwarc. Ważne są też wymiary powierzchni przeznaczonej do jazdy oraz dostęp do zestawu przeszkód.
 • Stajnia – powinna być czysta. Ważne jest to, aby znajdowały się w niej boksy o optymalnej wielkości i duże okna, wpuszczające do budynku światło.
 • Hala – jest nieoceniona podczas jesiennych i zimowych miesięcy. W stajniach, które nią dysponują można komfortowo jeździć przez 365 dni w roku.
 • Fizjoterapeuta – do niedawna wizyty fizjoterapeuty uznawane były za luksus. Obecnie jednak w coraz większej ilości stajni dba się o dobrostan zwierząt. Konsultacje ze specjalistą są w stanie umożliwić zdiagnozowanie określonego problemu jak najszybciej.
 • Komunikatywność – personel powinien być chętny do pomocy i otwarty. Instruktor, który będzie prowadził treningi musi być zaangażowany w swoją pracę. Powinien być otwarty na uwagi i dbać o dobrostan jeźdźców i koni.
 • Kompetencje – przed pierwszym treningiem warto upewnić się, jakimi kompetencjami dysponuje instruktor. Najlepiej, jeśli może wylegitymować się uprawnieniami trenerskimi wydanymi przez Polski Związek Jeździecki.
 • Bezpieczeństwo – obowiązek jazdy w kaskach, dopasowany sprzęt, dobre warunki na placu – wszystko to wpływa na bezpieczeństwo i ryzyko kontuzji.
 • Koszty – nie bez znaczenia są koszty. Choć nie zawsze najwyższe ceny wiążą się z najlepszymi usługami, nie warto oszczędzać. Warto mieć na uwadze to, że czasem wydanie kilkudziesięciu złotych mniej może wiązać się z niższym stopniem bezpieczeństwa i dyskomfortem koni.

Jazda konna – sport czy rekreacja?

Osoby, które już postawią swoje pierwsze kroki w stajni i odkryją podstawowe tajniki jeździectwa, często zastanawiają się do czego chcą dążyć. Najczęstszy dylemat dotyczy wahania między rekreacją, a sportem. Warto pamiętać o tym, że jazda sportowa wymaga posiadania własnego konia. A to z kolei wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością poświęcania na treningi ogromnych nakładów czasu. Z kolei jazda rekreacyjna w sprawdzonej szkółce to brak zobowiązań. Niemożliwe jest jednak nawiązanie niepowtarzalnej relacji z jednym, wybranym koniem. Każda z opcji ma zarówno zalety, jak i wady. Wszystko to należy wziąć pod uwagę podczas szukania idealnego rozwiązania dla siebie. Bez względu na wybraną formę uprawiania sportu, równocześnie warto też zadbać o pozostałe filary zdrowego trybu życia. Zdrowa dieta, regularny sen na wygodnym materacu – np. jednym z asortymentu marki www.hilding.pl – i dbanie o work-life balance, to podstawa dobrego samopoczucia!

Jeździectwo to sport, który warto polecać osobom w każdym wieku. Treningi wzmacniają ciało, pozwalają głowie odpocząć, a jednocześnie stwarzają okazję do przebywania na łonie natury i poznawania nowych osób.