Zaburzenie kompulsywno-obsesyjne, czyli OCD, należy do zaburzeń lękowych. Osoba cierpiąca na nie zmaga się z występowaniem natrętnych myśli oraz przymusowych czynności. Mogą one występować jednocześnie bądź pojedynczo. Jak jeszcze objawia się OCD? Dowiedz się więcej!

Czym jest zaburzenie kompulsywno-obsesyjne?

Zaburzenie kompulsywno-obsesyjne często nazywane jest również nerwicą natręctw. Skrót OCD pochodzi za to z angielskiej nazwy, czyli obsessive-compulsive disorder. Sama nazwa mówi dużo na temat tego, jakiego typu to dolegliwość. Jest to zaburzenie lękowe, które polega na występowaniu natrętnych myśli, które ciągle wracają oraz przymusowych czynności, których chęci wykonania nie da się powstrzymać. Kiedy osoba chora wzbrania się przed kompulsywnymi czynnościami czy myślami, odczuwa silny stres, niepokój oraz lęk. OCD może łączyć się z innymi zaburzeniami. Silne emocje i trudności wywołane przez natrętne myśli nierzadko prowadzą do epizodów depresyjnych, a także przypadków autoagresji. Mogą pojawić się również problemy ze snem czy obniżenie nastroju. Źródła podają, że na zaburzenie kompulsywno-obsesyjne cierpi około 2-3% populacji.

Z czego wynika OCD?

Możemy zastanawiać się, czy OCD ma jakąś konkretną przyczynę. Okazuje się, że źródło problemu jest często niezwykle złożone. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne – jeśli ktoś z naszych bliskich cierpiał na tę chorobę, ryzyko jej pojawienia się u innych członków rodziny wynosi 9%. Znaczenie ma również specyfika budowy struktur mózgu, a także sposób ich funkcjonowania. Bardzo niebezpieczne mogą być trudności z systemem neuroprzekaźników, jak na przykład serotonina czy dopamina. Większe ryzyko zachorowania może występować ponadto u osób, które wyróżniają się specyficznymi cechami osobowości, jak na przykład perfekcjonizm.

Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne mogą pojawić się też u tych, którzy przeżyli traumę. Może dotyczyć na przykład trudnego dzieciństwa, przeżytego wypadku czy na przykład śmierci ukochanej osoby. OCD nierzadko wiąże się z konfliktami na poziomie nieświadomym, na przykład gdy w przeszłości nie byliśmy w stanie swobodnie wyrażać swoich emocji. Nie bez znaczenia jest również wysoki poziom stresu, nadmiar obowiązków, presja społeczeństwa czy nieprawidłowe wzorce z dzieciństwa.

Jak objawia się OCD?

OCD - jak objawia się zaburzenie kompulsywno-obsesyjne?OCD to niezwykle przykra dolegliwość, która w ogromnym stopniu oddziałuje na jakość życia. Może na przykład sprawić, że to, co zdrowemu człowiekowi zajmie parę minut, to osobie chorej na OCD zabierze kilka godzin. Pacjenci mogą mieć problem z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, ponieważ są one skutecznie przerywane przez natrętne myśli czy kompulsywne czynności. Dla osób z zewnątrz objawy OCD mogą wydawać się jako przerysowane reakcje na stresujące lub trudne sytuacje. Dotyczą jednak nie tylko ciężkich chwil, ale i zupełnie prozaicznych rzeczy. Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne wywołują natrętną niepewność, która może wiązać się z najróżniejszymi kwestiami. Może objawiać się jako niepewność odnośnie tego, czy zamknęliśmy za sobą drzwi, czy umyliśmy dokładnie ręce lub czy dokładnie posprzątaliśmy mieszkanie. Skutkuje to ciągłą koniecznością sprawdzania, której nie da się powstrzymać.

Obsesyjne myśli oraz przymusowe czynności wyróżniają się tym, że pochłaniają bardzo dużo czasu. Z tego powodu nawet najprostsze aktywności mogą zająć nawet godzinę. To jeden z powodów, dla których normalne funkcjonowanie z OCD może być bardzo uciążliwe. Kolejnym objawem zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych są nawracające myśli o bluźnierczym lub wulgarnym charakterze, które pojawiają się w nieodpowiednich do tego miejscach, jak na przykład kościół czy dom rodzinny. Występują ponadto impulsy natrętne, czyli chęć zrobienia obscenicznych, zabronionych czynności, takich jak na przykład obnażenie się w miejscu publicznym bądź popchnięcie drugiej osoby. Co ciekawe, do wykonania tych aktywności nigdy nie dochodzi, jednak chorym towarzyszy silny lęk, że kiedyś to nastąpi. Bardzo charakterystycznym przejawem OCD jest nadmierny perfekcjonizm. Zaburzenie to powoduje, że kieruje nami ogromna potrzeba zachowania porządku i harmonii. Brud czy bałagan wywołuje silny dyskomfort i niepokój, uniemożliwiając odprężenie się. Na skutek tego dochodzi do natrętnego czyszczenia i układania, które chwilowo pomaga zmniejszyć napięcie.

Jak leczyć OCD?

Leczenie OCD opiera się na dwóch metodach – farmakoterapii oraz terapii behawioralnej. Farmakoterapia bazuje na lekach z grupy wychwytu zwrotnego serotoniny. Warto wiedzieć, że w przypadku tego zaburzenia uzyskanie efektów leku może zająć więcej czasu niż na przykład u osób z depresją. Terapia behawioralna polega na ekspozycji i nauce radzenia sobie z natrętnymi objawami. Pacjent jest wystawiony na lękotwórcze czynniki, ale uczy się z nimi obcować, co prowadzi do zredukowania intensywności objawów.

Leczenie OCD powinno być indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta. Pamiętajmy o tym, że tak jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych, bardzo ważne zadbanie jest o ogólne samopoczucie. Wiele chorób, w tym OCD, wiąże się z występowaniem problemów ze snem, takich jak na przykład bezsenność. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zadbać o jakość snu. W przypadku nerwicy natręctw pełne zrelaksowanie się i odprężenie się może być trudne, ponieważ ciągle wracają do nas różnego rodzaju myśli. Mimo tego musimy zatroszczyć się o to, aby nasz organizm miał szansę na zregenerowanie się. Może pomóc w tym stworzenie komfortowych warunków do wypoczynku – wysoki poziom wygody i dobrze dopasowane podłoże skróci czas zasypiania i pozwoli nam cieszyć się głębokim, spokojnym snem. Aby to sobie zapewnić, zainwestujmy w materac, który będzie prawidłowo do nas dopasowany. Zapoznajmy się z różnymi modelami i właściwościami na stronie https://fit4sleep.pl/, a następnie udajmy do sklepu stacjonarnego Gliwice, gdzie będziemy mogli samodzielnie przetestować różne modele.

Zaburzenie kompulsywno-obsesyjne to dolegliwość, która ma poważny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Natrętne myśli czy przymusowe czynności mogą skutecznie uniemożliwiać wykonywanie nawet najprostszych czynności. Z tego względu warto zdecydować się na leczenie, aby zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Przeczytaj także: Materace z pamięcią kształtu – jak działają?