Sypialnia to wyjątkowe miejsce, które niejednokrotnie staje się naszą oazą spokoju oraz swego rodzaju przystanią, w której możemy się schronić. Jej nadrzędną funkcją jest zagwarantowanie nam zdrowego i spokojnego wypoczynku po całym dniu. W tym celu warto odpowiednio ją wyposażyć, m.in. w wysokiej jakości łóżko do spania. Zawiera ono kilka elementów, których wybór niejednokrotnie przyprawia nas o ból głowy. Zatem, jaka jest rola poduszki, kołdry i prześcieradła w łóżku? Oraz dlaczego materac jest aż tak ważny?

Poduszka – jaką rolę pełni w łóżku?

Poduszka to przede wszystkim produkt, mający za zadanie wspierać górne partie naszego ciała. Oznacza to, że umożliwia stabilizację głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób nasze ciało może się w pełni zregenerować. Poduszki można podzielić z uwagi na najczęściej przybraną podczas snu pozycję. Wyróżnia się tutaj modele dedykowane do:

  • spania na boku – modele te wypełniają wolną przestrzeń między naszym barkiem a głową, przez co pozwalają na wygodne ułożenie się i odciążenie mięśni,
  • spania na plecach – pozwala ona na odpowiednią stabilizację ciała, gwarantując jego fizjologiczne ułożenie,
  • spania na brzuchu – umożliwia właściwe ułożenie głowy, przez co nie nadwyrężam szyjnego odcinka kręgosłupa.

Na współczesnym rynku mamy dostęp do licznych poduszkę. Oprócz podziału poduszek z uwagi na pozycję spania wyróżnia się także trzy inne kategorie uwzględnione w artykule https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/164_rodzaje-poduszek-do-spania-jak-wybrac-najlepsza. Są to poduszki naturalne, syntetyczne oraz piankowe, które różnią się przede wszystkim rodzajem wypełnienia. Każda z nich odpowiada za inny rodzaj komfortu, dlatego warto przy ich wyborze uwzględnić kilka ważnych czynników. A na czym polega wybór dobrej poduszki? Uwzględnia się tutaj przede wszystkim jej rodzaj wypełnienia, pozycję w czasie snu, a także wysokość, stopień twardości czy kształt. Zazwyczaj większość modeli ma wymiary 70×80 cm.

Kołdra – czym się wyróżnia?

Poduszka, kołdra i prześcieradło - jaka jest ich rola w łóżku?Kołdra to unikalny produkt, bez którego nie wyobrażam sobie komfortowego wypoczynku. Wynika to z faktu, iż w nocy, w czasie snu nasz organizm wychładza się. Odpowiednio dopasowane do nas kołdra gwarantuje właściwy komfort termiczny. Oznacza to, że latem ciało nie przegrzewa się, a zimą – nie wychładza. Ponadto produkt ten odpowiada za przyjemne wrażenie otulenia. Dzięki temu dodatkowo zwiększa komfort wypoczynku, jednocześnie korzystnie przekładając się na zdrowy sen. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje kolory z uwagi na wypełnienie, a do nich zalicza się:

  • kołdra naturalna – ma świetne właściwości termoizolacyjne, absorbuje wilgoć oraz gwarantuje dobrą oddychalność,
  • kołdra syntetyczna – można je prać w wysokich temperaturach i suszyć mechanicznie, są miękkie i puszyste, a także dobrze trzymają ciepło.

Wielu z nas decyduje się na kołdry syntetyczne z uwagi na właściwości antyalergiczne. Kwestia ta jednak zależy od stopnia alergii oraz jej rodzaju. A jak wygląda wybór odpowiedniej kołdry? Oprócz rodzaju wypełnienia, najważniejszą rolę odgrywa tutaj rozmiar. Musimy pamiętać o tym, że dobra kołdra powinna być przynajmniej 20-40 cm szersza od łóżka. W ten sposób będziemy w stanie się komfortowo nią owinąć.

Prześcieradło – dlaczego jest ważne?

Prześcieradło to niezbędny element w każdym łóżku, gdyż umożliwia zapewnienie odpowiedniego stopnia higieniczności. Stanowi także podstawową ochronę materaca przed zanieczyszczeniami. Obecnie znajdziemy go w różnych wariantach kolorystycznych oraz materiałowych. Do najczęściej wybieranych zalicza się przede wszystkim bawełna, len czy satyny bawełnianej. Wybór tak naprawdę zależy od cech, jakie posiada materiał oraz naszych osobistych preferencji. Decydując się na prześcieradło, warto uwzględnić wyżej wymienione kwestie, czyli rodzaj materiału oraz jego właściwości. Jednak nie można zapomnieć także o rozmiarze. Wybrane przez nas modele powinny mieć dokładnie takie same wymiary jak materac, gdyż został na nich uwzględniony nadmiar technologiczny, który umożliwia odpowiednie nałożenie. Oprócz tego, na współczesnym rynku znajdziemy modele z gumką lub bez.

Jaki jest najważniejszy element każdego łóżka?

Za najważniejszy element każdego łóżka uważa się materac do spania. Jest to konstrukcja, która składa się z unikalnego wypełnienia, którym może być pianka (materace piankowe), sprężynowe (materace sprężynowe) lub połączenie pianki i sprężyn (materace hybrydowe). Każde rozwiązanie gwarantuje komfortowy sen, a także niemalże idealne dopasowanie do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Warunek jest jeden – musi być on dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim:

  • stopień twardości – na rynku znajdziemy materace bardziej miękkie lub bardziej twarde, a kwestia ta jest ustalana na podstawie wagi użytkownika oraz osobistych preferencji,
  • swój stan zdrowia – pozwala to na uwzględnienie dodatkowych właściwości produktu do spania lub nakieruje nas na materace będące wyrobem medycznym,
  • rodzaj wypełnienia – wpływa on na liczne właściwości oraz dodatkowe cechy wybranego przez nas modelu, które mogą zwiększyć odczuwalny komfort,
  • pokrowiec – powinien on być wyposażony w zamek oraz nadawać się do wyprania w domowej pralce, dzięki czemu z łatwością utrzymamy czystość i higieniczność.

Najważniejsze, aby wybrany przez nas model odpowiadał naszej budowie ciała, upodobaniom oraz preferowanym odczuciom komfortu. Jednak nie zapomnij także o rozmiarze, który tutaj ma ogromne znaczenie. W mniejszej sypialni poleca się wąskie modele (np. 90×200 cm), które zapewnią komfortowe warunki wszystkim singlom. Jednak w przypadku par najlepszym rozwiązaniem będzie model gwarantujące przynajmniej 70 cm szerokości na osobę, czyli 120×200 cm https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. W przypadku dużej sypialni, produkt ten będzie dobrym rozwiązaniem dla singli, natomiast parom zaleca się modele o wymiarach 160×200 cm, 180×200 cm lub 200×220 cm.

Łóżko to konstrukcja, która składa się z wielu odpowiednio skomponowanych elementów. Razem tworzą one przestrzeń gwarantującą zdrowy i spokojny wypoczynek. Warto również zaznaczyć, że nie są to wszystkie akcesoria sypialniane, o których warto pamiętać. Dużą funkcję pełni tutaj także pościel, stelaż czy ochraniacz na materac. Nie można także zapomnieć o właściwej ramie!