Coraz więcej osób przechodzi na pracę zdalną. Czym ona jednak jest? To praca, która nie wymaga konieczności stawiania się w siedzibie firmy i którą wykonuje się za pomocą komputera. Wydaje się ona idealnym rozwiązaniem ze względu na sporą ilość swobody, jednakże praca zdalna posiada również swoje wady i warto wiedzieć, że nie każdy się w niej sprawdzi. W tym artykule zapoznasz się z najważniejszymi zaletami i wadami pracy zdalnej.

Praca zdalna w domu — korzyści dla pracownika

Największą zaletą pracy zdalnej jest oczywiście komfort. Pracownik wykonujący pracę z własnego domu nie musi przede wszystkim stawiać się w biurze, dzięki czemu zaoszczędza zarówno sporo czasu, jak i pieniędzy na dojazdach. Praca zdalna pozwala nam pospać nieco dłużej i nie zamartwiać się korkami lub tym, co ubierzemy danego dnia. Duża część osób do pracy siada w piżamie, a nawet nie wstaje z łóżka! W tym przypadku warto zainwestować w wygodny materac, który zapewni nam większy komfort podczas pracy. Pod tym linkiem z pewnością znajdziesz odpowiedni produkt: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200. Jeśli jednak nie wiesz, jak dobrać dla siebie właściwy model, pomocny może okazać się ten artykuł: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/86_materac-do-spania—wybierz-dobrze. Natomiast kobiety mogą zrezygnować z nakładania makijażu oraz układania pracy zdalnej nikt nas w zasadzie nie widzi. Wyjątkiem są spotkania i konferencje online, które wymagają włączenia kamerki. Umożliwia ona także samodzielnie gospodarowanie czasem, a co za tym idzie — wykonywanymi zadaniami. Coraz częściej praca zdalna nie musi być wykonywana w stricte określonych godzinach. Dzięki temu sami decydujemy o tym, kiedy będziemy pracować. Jeśli mamy w danym dniu umówioną wizytę lekarską albo po prostu potrzebujemy się wyspać, śmiało możemy zacząć pracę nieco później bez konieczności tłumaczenia się szefowi. Oczywiście wszystko to zależy od charakteru pracy i branży, w jakiej się specjalizujesz, jednakże niewątpliwe jest to, że praca zdalna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są w pełni dyspozycyjne, np. studentów czy matek z małym dzieckiem. Pozwala ona pogodzić codzienne obowiązki oraz naukę z sumiennym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Poza tym oszczędność czasu w przypadku pracy zdalnej dotyczy także braku narażenia na odrywanie się od pracy przez współpracowników. Wszyscy dobrze wiemy, jak to wygląda w biurze. Zamiast pracować, często plotkujemy, wychodzimy na papierosa czy idziemy sobie zrobić kolejną kawę. Pracując w domu, możemy maksymalnie skupić się na wykonywaniu zadań, a w konsekwencji szybciej je w danym dniu zakończyć. Dużą zaletą jest także kwestia przygotowywania posiłków. Wybierając się do pracy w biurze, najczęściej poświęcamy czas wieczór przed na to, aby przyrządzić sobie jedzenie. Dzięki pracy zdalnej posiłki możesz nie tyle skonsumować w kilka minut, co przygotowywać je w czasie pracy. Niektórzy pracę z domu cenią sobie także ze względu na poczucie swobody. Nikt nad nimi nie stoi, ani nie wymusza presji. Niestety w biurach często panuje napięta i stresująca atmosfera, która może utrudniać wykonywanie obowiązków.

Zalety i wady pracy zdalnejZalety pracy zdalnej dla pracodawcy

Żaden szef nie przystałby na tę formę pracy, gdyby nie posiadał z niej żadnych korzyści. Jakie są zatem zalety pracy zdalnej dla pracodawcy? Jedną z najważniejszych kwestii jest niewątpliwie redukcja kosztów związanych np. z utrzymaniem biura. Coraz częściej nawet można spotkać przypadki, w których cały personel firmy pracuje zdalnie. W takiej sytuacji pracodawcy całkowicie rezygnują z posiadania biura i dzięki temu znacznie na tym zaoszczędzają. Poza tym istotne jest również to, iż w przypadku pracy zdalnej szef zazwyczaj uzależnia wynagrodzenie od efektów, a nie czasu włożonego w wykonanie zadań. Dzięki temu pracownik posiada większą motywację do realizacji swoich obowiązków w krótkim czasie, jeśli nie ma płacone „za godzinę”, lecz za rezultaty. Natomiast w przypadku poszukiwań nowej osoby do swojego zespołu pracodawca nie musi ograniczać się do konkretnego obszaru terytorialnego. Skoro wszyscy pracownicy wykonują pracę zdalną, nie ma znaczenia, z jakiego miejsca w kraju to robią.

Wady pracy zdalnej

Choć definicja pracy zdalnej brzmi naprawdę pięknie, ma ona niestety swoje mankamenty i na dłuższą metę potrafi być równie męcząca co praca w biurze. Przede wszystkim wymaga ona dużej determinacji oraz motywacji. W związku z tym, iż pracownik nie posiada bezpośredniego kontaktu ze swoim przełożonym, to właściwie samodzielnie musi pełnić dla siebie funkcję szefa i pracownika jednocześnie. Każde zadanie musi zostać wykonane w określonym terminie — ważna jest tutaj zatem mobilizacja i niezłomność. Pracę zdalną można bowiem naprawdę łatwo zakłócić. Największym zagrożeniem są „domowe rozpraszacze”, takie jak: telewizor, przytulne łóżko czy hałaśliwi domownicy. Poza tym skoro pracę zdalną wykonujemy w domu, często decydujemy się także na z pozoru szybkie załatwienie domowych obowiązków, np. prania czy odkurzania. Jeśli więc opóźniamy swoją pracę i wielokrotnie ją wstrzymujemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że też później ją skończymy. W takiej sytuacji można odnieść wrażenie, iż praca zdalna to praca 24 godziny na dobę. Kolejnym minusem jest brak kontaktu z innymi pracownikami. Szczególny dyskomfort mogą odczuwać ekstrawertycy, którym brakuje towarzystwa kolegów z pracy. Często trudno też nam oddzielić pracę od życia prywatnego. Podczas pracy z domu zaciera się granica między życiem zawodowym a rodzinnym. Szczególnie narażone są na to matki z dziećmi, które muszą pogodzić pracę z opieką nad swoimi pociechami. Kolejnym mankamentem jest wynagrodzenie płacone za efekty, a nie za wysiłek włożony w realizację zadań. Niestety niektóre obowiązki mogą wymagać wielogodzinnego nakładu pracy, a ich efekt nie będzie do tego współmierny. Często też wszystko zależy od nas — od naszego zaangażowania i mobilizacji. Jeśli potrafimy się skupić na pracy, z pewnością szybko się z nią uporamy. Jeśli jednak nasza praca nie jest zbyt efektywna, wynagrodzenie może być nie do końca zadowalające. Kolejną kwestię stanowi fakt, że z racji pracy zdalnej większość z nas praktycznie nie opuszcza domu. Ograniczamy w ten sposób kontakt nie tylko z innymi pracownikami, ale także z otaczającym nas światem. Zdecydowanie nie jest to zjawisko korzystne dla naszego zdrowia psychicznego.

Choć praca zdalna posiada niemałą liczbę wad, w wielu przypadkach jest doskonałym rozwiązaniem. Jeśli tylko potrafimy się zmobilizować oraz skupić na wykonaniu danego zadania, praca zdalna będzie miała dla nas więcej zalet niż mankamentów. Warto jednak dobrze zastanowić się nad podjęciem pracy o tego typu charakterze. Owszem, stanowi ona świetny wybór dla studentów czy innych osób o niepełnej dyspozycyjności, lecz w wielu innych przypadkach praca stacjonarna czy choćby hybrydowa może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy tak naprawdę od nas samych.