Wieczór to czas na refleksje oraz odpoczynek. Po całym dniu pełnym wrażeń warto znaleźć czas dla siebie. W internecie można odkryć wiele pomysłów, jak pod koniec dnia się zrelaksować i nabrać energii przed nadchodzącym, kolejnym dniem. Warto skorzystać z tych rad, jeżeli czujemy, że coraz ciężej jest nam odprężyć się i często nie mamy siły na nadchodzące wyzwania.

Jak odpowiednio odpocząć?

Wielu z nas zastanawia się, czym jest prawidłowy i efektywny odpoczynek. Jeżeli będąc w domu, myślami nadal jesteśmy w pracy, zastanawiamy się nad rozwiązaniem problemów to tak naprawdę nie mamy nawet chwili, by odetchnąć. Leżąc na kanapie, nawet długie godziny, ale zamartwiając się kolejnymi rzeczami na pewno nie jesteśmy w stanie poczuć, że się odprężyliśmy. Pod koniec dnia, po byciu cały dzień w biegu, warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie, co sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Może to być jakaś rzecz, czynność, osoba, posiłek lub napój. Cokolwiek, co daje nam kopa do działania i pomaga zapomnieć o problemach. Bardzo ważne jest, by w trakcie relaksu kompletnie odseparować swoje myśli od problemów codzienności. W tym momencie trzeba zająć sobie głowę rzeczami, które sprawiają nam przyjemność i wprawiają w dobry nastrój.

Wieczorny relaks

Pomysły na wieczorny relaks w sypialniIstnieje wiele, znanych metod, które są używane przez ludzi, by odpocząć. Warto jednak znaleźć te odpowiednie dla siebie i korzystać z nich, żeby naprawdę w pełni się zregenerować.

Zaplanuj czas na relaks – może brzmieć to banalnie, ale jest to niezwykle istotna sprawa. Mając skonkretyzowane plany, ciężej jest nam nie spełnić tego, co chcemy. Jeżeli myślimy, że nie mamy czasu na odpoczynek, warto zagospodarować sobie dzień tak, by znaleźć, chociażby moment na bycie sam na sam i odprężenie się.

Nie myśl o problemach – często łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jest to jak najbardziej możliwe, by oczyścić swój umysł. Zrób sobie wieczorny detoks od technologii. Fake newsy lub rozpisywanie się o problemach rodzinnych nie wpływa dobrze na twój odpoczynek. Zamiast tego przeczytaj kilka stron książki i zanurz się w świat fikcyjnych bohaterów.

Stawiaj granice – nie pozwól, by ktoś przeszkodził ci w odpoczynku. Powiedz jasno, że to jest czas tylko i wyłącznie dla ciebie i w tym momencie skupiasz się na sobie. Postaw siebie na pierwszym miejscu i zadbaj o własny relaks, a później bez problemu będziesz mógł pomagać innym.

Bardzo ważne jest żeby pamiętać, że nie tylko to, w jaki sposób odpoczywamy jest istotne. Warto zastanowić się, czy przestrzeń, w której się znajdujemy, wpływa dobrze na nasze odprężenie. Dobrym pomysłem jest, by skorzystać z kilku porad, które gwarantują, że miejsce, w którym odpoczywamy będzie harmonijne i wspomagające nasze dobre samopoczucie.

Czym jest feng shui?

Nazwa wywodzi się z języka chińskiego. Dosłowne znaczenie to “wiatr i woda” jest to symboliczna życiowa siła, która jest niewidzialna i nieuchwytna. Wspomniane dwa żywioły muszą występować w równowadze, by służyły człowiekowi. Ta starożytna praktyka kieruje się osiągnięciem zgodności ze środowiskiem naturalnym. Dzięki niej możemy osiągnąć harmonię we wszystkich sferach oraz na nie oddziaływać. Odpowiednie ułożenie elementów w naszej przestrzeni jest w stanie pomóc we wszystkich aspektach życia – praca, zdrowie, życie towarzyskie, rodzinne czy uczuciowe. To wszystko dzięki prawidłowemu przepływowi energii oraz równowadze energetycznej. Wspomniana chińska sztuka aranżacji zakłada, że subtelne, często niezauważalne cechy otoczenia mogą naprawdę wiele zmienić. Według feng shui najważniejsze jest osiągnięcie harmonii z przyrodą, poprzez dopasowanie do siebie niektórych z elementów. W Chinach według tej filozofii budowane były nie tylko mieszkania, ale również całe, wielkie miasta lub wsi. Obecnie, jest to bardzo znane pojęcie, które towarzyszy większości osób planujących aranżację własnych wnętrz.

Podstawowe zasady feng shui w sypialni

Sypialnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. To tutaj naprawdę odpoczywamy i relaksujemy się po całym dniu. Spędzamy tutaj również większą część dnia, gdy jesteśmy chorzy. Warto zadbać, by przestrzeń ta w pełni odpowiadała na nasze potrzeby i była naszą świątynią relaksu. Planując dane pomieszczenie, trzeba zastanowić się, jaką ma dokładnie spełniać funkcję i jak możemy to osiągnąć.

Na sam początek ważne jest samo umiejscowienie sypialni w naszym domu. Feng shui zakłada, że pomieszczenie to powinno znajdować się jak najdalej od wejścia do domu, pozwala to osiągnąć większy spokój. Ważne również jest to, aby sypialnia nie była naprzeciwko łazienki – woda może zakłócać dobrą energię, element ten powodowałby częste kłótnie partnerów. W sypialni nie powinno być urządzeń, takich jak telewizory lub komputery – kojarzą się one z przynoszeniem złych wieści. Łóżko powinno być dostępne z dwóch stron, dlatego nie warto stawiać go pod ścianą. Ważne by było ozdobione miękkimi kocami oraz pięknymi, zdobnymi poduszkami, które sprawią, że pomieszczenie będzie o wiele bardziej przytulne, z dobrą energią.

Najważniejszym założeniem jest, by sypialnia była przeznaczona jedynie do snu oraz odpoczynku. Nie powinniśmy w tym pomieszczeniu pracować oraz zamartwiać się codziennymi sprawami. Przenosi to do naszej strefy odpoczynku negatywne emocje, związane ze stresem lub złością. Miejsce to powinno kojarzyć się jedynie z dobrymi emocjami, przez co będziemy chętniej do niego wracać. Zastosowanie filozofii feng shui w sypialni zdecydowanie pomaga się wyciszyć i w pełni zregenerować przed kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego. Wpłynie to pozytywnie na jakość naszego snu, przez co będziemy bardziej szczęśliwi i wszystko lepiej się ułoży.

Każdy powinien mieć swoje miejsce w którym, jak nigdzie indziej, odpoczywa i relaksuje się. Istotne jest, by zadbać o niektóre elementy, które mogą wspomóc czas relaksu, by był jeszcze bardziej efektywny i dający spełnienie. Nikt nie zna nas tak dobrze, jak my samych siebie, więc warto słuchać własnych potrzeb i spełniać je, a będziemy o wiele bardziej szczęśliwi i zrelaksowani.

Przeczytaj także: