Migrena to dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby osób. Dokuczliwe bóle głowy pojawiają się niespodziewanie i utrudniają funkcjonowanie – sprawiają, że wykonanie nawet najprostszych czynności może być wyzwaniem. Migrenę na szczęście można złagodzić różnymi sposobami. Dowiedz się, jak poradzić sobie z migrenami!

Migrena – na czym dokładnie polega?

Migrena to choroba neurologiczna, która znacząco obniża komfort życia. Nie powinna być mylona z bólem głowy, który może dotknąć każdego. Ból migrenowy bowiem jest niezwykle silny i paraliżujący, a do tego ma charakter napadowy. Mimo że najczęściej zaczyna się on po jednej stronie głowy, może przybrać różne oblicza, jak na przykład migrena oczna, przewlekła, z aurą lub bez. Pamiętajmy, że migrena nie stanowi objawu żadnej innej choroby.

Objawy towarzyszące migrenie

Jak poradzić sobie z migrenami?Migrena to nie tylko pulsujący ból głowy. Poza nim chorzy doświadczają szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • nadwrażliwość na światło,
  • nadwrażliwość na hałas,
  • nudności,
  • problemy ze wzrokiem – mroczki, zniekształcenie obrazu,
  • łzawienie oczu,
  • zmęczenie,
  • pogorszenie samopoczucia.

Objawy mogą się różnić w zależności od tego, w jaki stadium migreny się znajdujemy. Napad migrenowy może składać się z czterech różnych faz, które nazywamy fazą zwiastunów, aurą, fazą bólu głowy oraz fazą ponapadowa. W pierwszej fazie towarzyszyć nam będzie osłabienie i pogorszenie koncentracji. Największe nieprzyjemności występują podczas aury lub fazy bólu głowy – są to problemy z widzeniem, nudności czy nadwrażliwość na takie elementy jak światło bądź hałas. W ostatnim stadium, gdy dyskomfort powoli przemija, będziemy odczuwali zmęczenie oraz niepokój, a do tego wciąż możemy być nadwrażliwi na niektóre rzeczy.

Z czego wynikają migreny?

Warto zauważyć, że migreny stanowią tzw. pierwotny ból głowy, co oznacza, że wcale nie muszą mieć konkretnej przyczyny. Napady mogą pojawiać się nagle i bez wyraźnego powodu. Mimo że jest to nie do końca jasna kwestia, najczęściej mówi się o tym, że wpływ na bóle migrenowe mogą mieć czynniki genetyczne. Jeśli więc w rodzinie mamy kogoś, kto choruje na migrenę, istnieje ryzyko, że my również zachorujemy. Szansa ta jest znacznie większa u kobiet, szczególnie po okresie dojrzewania. Bóle migrenowe dotyczą w większej części ludzi młodszych.

Dużą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, jak na przykład zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu czy gwałtowne zmiany pogody. Istotny czynnik to ponadto stres – osoby zmagające się z dużym niepokojem często skarżą się na dokuczliwe bóle głowy. U kobiet znaczenie będą miały też zmiany hormonalne. Napady pogłębić może nieodpowiednie oświetlenie czy duży hałas.

Konsultacja z lekarzem

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na migrenę, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Migrena to złożona choroba, która w wielu przypadkach wymaga zażywania leków na receptę. Samodzielne dobieranie tabletek i ich ilości może okazać się niebezpieczne, dlatego lepiej z tego zrezygnować. Lekarz może zaproponować leczenie doraźne bądź profilaktyczne, jednak wcześniej należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, który pomoże określić siłę oraz częstotliwość napadów. Aby postawić trafną diagnozę, często stosuje się ponadto badania neurologiczne.

Obserwacja

Niezwykle istotna jest obserwacja – to właśnie ona pomoże nam jak najszybciej zapobiec nieprzyjemnym napadom. Jako pacjenci jesteśmy zobowiązani do tego, aby monitorować swój stan i zapisywać istotne informacje. Mowa tu między innymi o czynnikach, które potęgują nasz dyskomfort, czas trwania bólu migrenowego czy niepokojące nas objawy. Każda wiadomość może okazać się przydatna. Dogłębna obserwacja stanowi niezbędny element profilaktyki migreny, a do tego pomoże lekarzowi przepisać najlepsze dla nas leki i dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Zimne okłady

Skuteczność domowych sposobów również jest znana w przypadku migreny. Proste, sprawdzone techniki czasem okazują się najlepszym rozwiązaniem. Warto, aby chory wypróbował kilka metod i sam ocenił, co jest dla niego najlepsze. Dla wielu osób to właśnie zimne okłady przynoszą największe ukojenie – zimny materiał przyłożony bezpośrednio do naszej głowy złagodzi ból oraz pomoże się zrelaksować.

Odpoczynek

Doświadczając ataku migreny, najlepsze, co możemy zrobić, to odłożyć na bok obowiązki i udać się na odpoczynek. Pulsujący ból utrudnia wykonywanie nawet najprostszych czynności, dlatego zrezygnujmy z niepotrzebnych zajęć w tym dniu. Połóżmy się w cichym, zaciemnionym pokoju, w którym uchronimy się przed nieprzyjemnymi czynnikami.

Liczne przypadki potwierdzają, że migrena stała się niezwykle powszechną chorobą. Dotyka coraz więcej osób, szczególnie młodych. Wpływa negatywnie na ich życie i stanowi źródło innych, nieprzyjemnych objawów. Jeśli zmagamy się z migreną, nie bagatelizujmy tego problemu – szybka reakcja pozwoli nam złagodzić ból i przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania.

Przeczytaj także: