Chyba każdy choć raz przeglądał katalogi dotyczące aranżacji wnętrz i nie mógł się nadziwić, jak piękne pomieszczenia w przeróżnych stylach można stworzyć. Jak się jednak okazuje, w praktyce nie jest to aż tak łatwe – należy przede wszystkim wybrać interesujący nas sposób aranżacji danego wnętrza, a następnie dopasować jego założenia do metrażu pomieszczenia i wymagań jego właścicieli. Jak to zrobić?

Jaki styl wnętrzarski wybrać?

Każdy nieco inaczej zdefiniuje “przytulność” danego pomieszczenia. Jednym zależy na typowo ocieplających dodatkach, takich jak koce, czy dywany, a inni absolutnie ich nie potrzebują, aby poczuć się w sypialni dobrze. W jakim stylu urządzić ten niezwykle ważny pokój? Oto kilka najpopularniejszych.

  • Nowoczesna sypialnia charakteryzuje się wszechobecną i ponadczasową bielą, która jest obecna zarówno na ścianach, jak i meblach. Nie należy jednak zakładać, że minimalizm jest tutaj przesadny – pokój urządzony w tym stylu można ocieplić za pomocą beżowych dodatków, kominka, czy cegły na ścianach. Wiele osób czuje się świetnie właśnie w tego typu pomieszczeniach, ponieważ stonowane kolory i geometryczne kształty działają na nich uspokajająco.
  • Sypialnia w stylu glamour jest przeciwieństwem wcześniej wspomnianego, nowoczesnego sposobu urządzania wnętrz. W tym przypadku to przepych i prestiż są jednymi z najbardziej adekwatnych określeń. W tego typu pomieszczeniu królować będą mięsiste tekstylia oraz dobra jakość wykończenia. Warto mieć jednak na uwadze, że sypialnia w stylu glamour wcale nie musi być przepełniona szlachetnymi kolorami, takimi jak fiolety, czy złoto – doskonale sprawdzą się również beże i odrobina subtelnego błysku. Idealnym dodatkiem będą finezyjne szkatułki pełniące funkcję ozdobną oraz praktyczną.
  • Prowansalska sypialnia sprawi, że każdego wieczoru i poranka poczujesz się, jak po przeniesieniu się do niezwykle przytulnej, francuskiej agroturystyki. Ciepłe, pastelowe barwy, tradycyjne wzornictwo, naturalne materiały, florystyczne motywy… czego chcieć więcej, aby poczuć się zrelaksowanym?
  • Sypialnia w stylu boho to trend, który ma się dobrze już od kilku lat. Drewniane łóżko oraz bogactwo wzorów to dwie podstawowe cechy tegoż stylu. Nie sposób nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że to dodatki odgrywają tutaj największą rolę – aby ocieplić wnętrze warto wzbogacić je o dywany z frędzlami, makramy, czy różnego rodzaju rośliny.

Meble i akcesoria, których nie może zabraknąć w sypialni

Sypialnia jak z katalogu - co zrobić, by ją stworzyć?Chyba nikt nie będzie zaskoczony, jeśli powiemy, że to łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. Powinno stać w jej centralnym punkcie i to właśnie od niego warto zacząć urządzanie przestrzeni. Mebel ten powinien być przede wszystkim odpowiedniej wielkości – podczas planowania przestrzeni warto wziąć pod uwagę, że minimalną szerokością zapewniającą komfort jednej osobie jest 70 cm, natomiast długość powinna być dobrana w taki sposób, aby przekraczała wzrost użytkownika o minimum 20 cm. Kwestia wizualna ramy jest drugorzędna – zależy przede wszystkim od potrzeb i upodobań domowników. Elementem łóżka, który w wielu przypadkach jest pomijany jest stelaż – powinien być dobrany w taki sposób, aby bez trudu utrzymywać ciężar osób śpiących na materacu oraz pozwolić na dopływ powietrza do wnętrza podłoża. W sypialni nie może zabraknąć również funkcjonalnych szafek nocnych, dzięki którym wszystkie najpotrzebniejsze w nocy rzeczy będą na wyciągnięcie ręki. Jeśli sypialnia ma pełnić również funkcję garderoby, warto zwrócić szczególną uwagę także na przestronną szafę, która bez trudu pomieści wszystkie ubrania.

Pamiętaj o najważniejszym, czyli jaki materac wybrać?

Każdy z nas spędza w łóżku średnio ⅓ swojego życia. Nie sposób więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że warto zrobić wszystko, by był to możliwie jak najlepiej wykorzystany czas. Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu usłyszał zdanie na temat tego, jak ważny jest dobrze dobrany materac. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta. Podłoże do snu jest elementem wyposażenia sypialni, które odpowiada za to, w jaki sposób układa się ciało użytkownika podczas snu. Za wszelką cenę należy unikać dwóch skrajnych sytuacji: gdy materac jest zbyt miękki oraz gdy jest zbyt twardy. Jak można się więc domyślać, każdy powinien znaleźć pewien “złoty środek”, dzięki któremu noc będzie przebiegała spokojnie. Ciało użytkownika nie powinno się zapadać. Należy również unikać sytuacji, kiedy to podłoże jest zbyt twarde, a mięśnie niepotrzebnie się napinają. Na jakie parametry zwracać zatem uwagę podczas wyboru materaca do swojej sypialni? Oto najważniejsze z nich:

  • Twardość. Parametr ten jest zależny od masy i budowy ciała, a także osobistych preferencji danego użytkownika. Producenci przyjęli dla swoich wyrobów jednakową skalę – H1 to materac bardzo miękki, przeznaczony dla osób o wadze poniżej 60 kg, natomiast H4 to z reguły propozycja najtwardsza, dla użytkowników o masie ciała przekraczającej 100 kg.
  • Rozmiar. Jeśli chodzi o wymiary podłoża do snu, należy je dopasować do łóżka. W tym przypadku również nie bez znaczenia pozostaje budowa ciała użytkownika – szerokość dla jednej osoby nie powinna być mniejsza niż 70 cm, co oznacza, że para powinna zdecydować się na materac o szerokości minimum 140 cm. Jeśli chodzi o długość, podłoże powinno być minimum 20 cm dłuższe od użytkownika.
  • Pokrowiec. Wierzchnia warstwa materaca z reguły jest czymś, na co nie zwraca się uwagi. Jak się jednak okazuje, pokrowiec ma ogromne znaczenie – ważne jest, aby można było go prać w pralce.

Warto pamiętać, że klimat w sypialni wprowadzają również takie elementy, jak artykuły sypialniane. Oddychająca pościel, czy wysokiej jakości narzuta na łóżko mogą sprawić, że Twoje pomieszczenie będzie wyglądało dokładnie tak, jak w najpiękniejszych katalogach.