Czujesz, że codzienność coraz częściej Cię przytłacza? Spokojnie, to nie tylko Twoje przekonanie. Natłok obowiązków i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz więcej ludzi traci naturalną równowagę w życiu, a tym samym radość z codzienności. Możemy jednak z tym walczyć, wprowadzając do swojego życia patenty na dobrą zmianę. Od czego warto zacząć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czas wolny to nie czas zmarnowany

Niestety, wielu z nas nie może pozbyć się negatywnych odczuć stale towarzyszących nam podczas odpoczynku. Nie możemy błogo poleniuchować, czy nawet kreatywnie spędzić czasu, bo wewnętrzny głos wciąż podpowiada nam, że nie robimy wystarczająco dużo i nie pracujemy dość ciężko. Słowem, nie zasługujemy na czas wolny. To bzdura, którą warto wyrzucić ze swojego myślenia przy okazji poszukiwania nowej równowagi w życiu.

Czas wolny, także ten spędzony pod kocem czy przed ekranem telewizora, nie jest czasem zmarnowanym. Odpoczynek pozwala nam odbudować nadszarpnięte pokłady kreatywności i daje nam motywacyjnego kopa do działania.

Męczy Cię poczucie, że nie potrafisz dobrze spędzać czasu wolnego? Spróbuj zacząć od podstaw, czyli nadrobienia klasyków filmowych czy przeczytania książek, które od lat czekają na swoją kolej głęboko na półce. Daj sobie czas na spokojne zapoznanie z dziełem – nigdzie się przecież nie śpieszy! Możesz spróbować też bardziej zaawansowanych rozrywek, które umilą Ci czas wolny. Być może okaże się, że nieprawdopodobne dla Ciebie rzeczy, takie jak robienie na drutach czy ogrodnictwo, staną się Twoją nową pasją.

Zadbaj o jakościowy sen. To dużo zmieni!

Znajdź równowagę w swoim życiu – podpowiadamy jak!Na drogę zrównoważonego życia sprowadzić może Cię nie tylko radosna spontaniczność, ale też solidna rutyna. Choć to słowo kojarzy się nam raczej negatywnie, to w tym kontekście dotyczy pozytywnej i miłej rzeczy, czyli wypoczynku. Dbając o jakość snu, jego stałe godziny i wygodne wyposażenie sypialni, poprawiamy swoje zdrowie, samopoczucie i nastrój.

Choć nasze umysły często wypełniają szalone pomysły i lubimy dać się ponieść chwili, to ciało podchodzi do spontaniczności zupełnie inaczej. Możemy porównać je do skomplikowanej konstrukcji, która wymaga powtarzalnych czynności serwisowych, które chronią ją przed zepsuciem się. W tym porównaniu czynnościami serwisowymi będą właśnie dobry sen, zdrowa dieta czy aktywny tryb życia. Jeśli codziennie kładziemy się spać o innej porze, śpimy mniej niż zalecane 7 do 9 godzin dziennie, a podłoże snu, na którym sypiamy, nie jest dopasowane do potrzeb naszej sylwetki, to szybko odbije się to na naszym humorze i efektywności w działaniu.

By odnaleźć równowagę w życiu, uwierz w to, że sen nie jest tylko marnotrawstwem czasu. To niezbędny dla Twojego organizmu czas, w którym mięśnie się regenerują, a mózg pracuje na najwyższych obrotach nad kształtowaniem naszej pamięci. Poświęć czas na zdrowe i mądre wypoczywanie, a także dodaj do swojej sypialni elementy wyposażenia wspierające regenerację ciała, takie jak odpowiedni materac, kołdra, poduszka czy pościel. Bogatą ofertę dobrych jakościowo produktów do sypialni znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/132-materace-ekologiczne.

Przeanalizuj swoją dietę

Dosyć już z katorżniczymi dietami. Jedząc śmiesznie małe porcje posiłków czy obsesyjnie licząc kalorie nie zmienisz swojego życia na lepsze. Wiedz jednak, że odpowiedni sposób żywienia ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Przeanalizuj swój codzienny jadłospis i sprawdź, czy dostarczasz sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Sekret zdrowego żywienia tkwi nie tylko w regularnym i zdrowym jedzeniu, ale także w zbilansowaniu diety i dostarczaniu sobie zróżnicowanych elementów.

Może czas na zmianę wnętrza?

Co możemy zrobić, by lepiej odczuć symboliczne zmiany wprowadzane w naszym życiu? Połączmy je z czymś widocznym i namacalnym, takim jak długo wyczekiwany remont, np. w sypialni. Dzięki temu na własnej skórze poczujemy naszą sprawczość i uświadomimy sobie, że w naszym życiu nastał nowy, lepszy okres.

Jeśli latami odkładałeś upragnioną rearanżację wnętrza, nie wahaj się już dłużej. Zaplanuj zmiany i wprowadź je w życie. Dobierz przyjemną paletę kolorów do nowego wnętrza, która pozwoli Ci się w nim lepiej relaksować. Pomyśl także o nowych meblach, które będą nie tylko funkcjonalne, ale też estetycznie dopasowane do Twojego pomysłu. Wreszcie, postaw na wymarzone dodatki – miękki dywan, kolorowe rośliny doniczkowe czy stylowe lampy. Zobaczysz, że odpowiednie urządzone pomieszczenie codziennie będzie poprawiać Ci humor.

Aktywność fizyczna? Ta, którą lubisz

W kanonie zdrowego i szczęśliwego życia wysoką pozycję zajmuje aktywność fizyczna. Pomimo tego, że jest niezwykle zdrowa i wnosi do naszego życia wiele pozytywnych wartości, wiele osób rezygnuje z niej na stałe zaraz po zakończeniu szkoły. Dzieje się tak, ponieważ na zajęciach z wychowania fizycznego nie odkrywamy tych rodzajów ruchu, które sprawiałyby nam przyjemność.

Warto jest na własną rękę poszukać rodzajów aktywności fizycznej, dzięki której poczujemy się dobrze. Może okazać się, że dozę pozytywnej energii daje nam bieganie, jazda konna czy taniec współczesny. Nie bójmy się eksperymentować i próbować nawet tych dziedzin sportu, które wydają się nam najmniej intuicyjne.

Dobrym pomysłem na dodanie do swojego życia odrobiny aktywności jest chodzenie się na długie, relaksujące spacery. Nie biegnijmy jednak ślepo przed siebie, myśląc jedynie o pokonaniu jak największej ilości kilometrów. Postawmy na uważność podczas spacerów: obserwujmy zmiany zachodzące w przyrodzie, nauczmy się imion psów spacerujących po osiedlu czy policzmy wszystkie żółte domy w okolicy. By nie znudzić się zbyt szybko konkretnymi trasami, wybierajmy mało oczywiste ścieżki i nowe szlaki. Nie bójmy się zgubić. Kto wie – może to właśnie gubiąc się od czasu do czasu odnajdziesz swoją życiową równowagę.