Coraz więcej osób decyduje się na to, aby wprowadzić więcej aktywności fizycznej do swojego życia. Dla jednych jest to sposób na wypełnienie postanowień noworocznych, dla innych szansa na poprawę zdrowia. Nierzadko dyscyplina, którą wybierają początkujący sportowcy, to bieganie. Dowiedz się, jak robić to bezpiecznie, zwłaszcza kiedy moment, w którym zaczynamy ćwiczyć, to zima!

Najczęstsze dolegliwości biegaczy

Nie ma wątpliwości, że bieganie może przynieść nam wiele radości i satysfakcji. Czasem jednak prowadzi do poważnych kontuzji i dolegliwości, które mogą znacząco zaważyć na naszym samopoczuciu. Najczęstsze urazy, z jakimi muszą mierzyć się biegacze, to:

 • skręcenie kostki,
 • ból kolan,
 • naciągnięcie ścięgna,
 • ból łydki,
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
 • zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
 • nadwyrężenie stawu skokowego,
 • zapalenie okostnej kości piszczelowej,
 • bóle w okolicy rzepki.

Dlaczego kontuzje zdarzają się tak często?

Możemy zastanawiać się, co stoi za przyczyną tak częstych biegaczy – ten aspekt może skutecznie zniechęcić do dalszego rozwijania tej pasji. Musimy mieć jednak na uwadze to, że wynikają one z nieodpowiedniego przygotowania osoby trenującej, a nie z racji tego, że ten sport jest niebezpieczny. Najczęstsze czynniki, które wpływają na częstotliwość kontuzji, to:

 • Bieganie zimą - jak robić to bezpiecznie?brak rozgrzewki,
 • brak odpoczynku,
 • przetrenowanie,
 • brak odpowiedniego obuwia,
 • zła technika,
 • brak odpowiedniego stroju,
 • wybór złego terenu.

Widzimy zatem, że jeśli zadbamy o odpowiednie przystosowanie i bezpieczeństwo, będziemy mogli w pełni cieszyć tą aktywnością. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie zimą, gdzie ryzyko zwiększa jeszcze bardziej. Miejmy na uwadze swój dobrostan, a dzięki temu unikniemy jakichkolwiek urazów, a do tego szybciej zauważymy robione przez nas postępy.

Odpowiednie obuwie

Podstawowy element, o który należy zadbać w przypadku biegania, to odpowiednie obuwie. To one zapewniają ochronę naszym stopom i determinują komfort naszej aktywności. W przypadku biegania, najlepsze okażą się buty sportowe, przeznaczone do tego rodzaju sportu. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby wybrać model o jeden rozmiar większy od tego, jaki nosimy na co dzień. Zimą nasze buty powinny ponadto posiadać głęboki bieżnik i być nieprzemakalne. Dzięki temu zadbamy o ciepło naszej stopy nawet podczas wyjątkowo mroźnych dni.

Należy zatroszczyć się nie tylko o dobre obuwie, ale i cały strój, który ubieramy, idąc biegać. Zimową porą musimy szczególnie uwzględnić nasz komfort termiczny. Nie bagatelizujmy pogody i niskich temperatur, ponieważ w ten sposób możemy nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak przeziębienie. Biegacze z pewnością docenią bieliznę termiczną, która pomoże im utrzymać ciepło nawet podczas długiego biegu. Obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą również czapkę i rękawiczki. Weźmy ponadto pod uwagę to, aby wybierane przez nas ubrania były elastyczne i nie krępowały naszych ruchów.

Wybór bezpiecznej trasy

Kolejny aspekt, który w przypadku biegania zimą wymaga od nas szczególnej uwagi, to wybór odpowiedniej trasy. Ze względu na warunki pogodowe nie możemy udać się wszędzie, gdzie byśmy chcieli. Nierzadko droga jest nieodśnieżona, oblodzona lub śliska. Wystrzegajmy się takich tras, ponieważ istnieje tu poważne ryzyko potknięcia się i nabawienia kontuzji. Co więcej, w przypadku licznych zasp spowodowanych intensywnymi opadami śniegu dodatkowo obciążamy nasze stawy, bowiem musimy wtedy wyżej podnosić nogi. Warto ponadto ograniczyć szybkość biegania – postawmy raczej na dłuższe, wytrzymałościowe trasy niż wyczerpujące sprinty. Pamiętajmy też o tym, że nie ma nic złego w jednorazowym zrezygnowaniu z treningu – nie przeceniajmy swoich możliwości.

Równowaga

Jedna z podstaw tego, jak bezpiecznie uprawiać sport, to regeneracja mięśni. To właśnie ten aspekt pozwala nam zachować równowagę między wypoczynkiem a wysiłkiem fizycznym. Regenerację możemy zastosować zaraz po zakończeniu głównego treningu – wtedy należy wykonać kilka spokojnych, rozciągających ćwiczeń, które pomogą złapać oddech i wrócić do normalności. Zregenerowanie się będzie również wymagało od nas momentu relaksu, w którym nasz organizm będzie mógł wrócić do siebie. Umożliwi nam materac ortopedyczny, który jest świetny w przypadku osób, które odczuwają ból mięśni. Nie można ukryć, że gdy ćwiczymy, w wyniku naciągnięcia mięśni czy nadwyrężenia jakiejś części ciała, często może pojawić się u nas dyskomfort. Dobry materac skutecznie rozwiąże te problemy. Nasze ciało z pewnością doceni fakt, że będzie miało przestrzeń, w której będzie się mogło w pełni odprężyć po ciężkim treningu.

Bieganie to wspaniała dyscyplina, która pomaga nam odkryć swoje ciało i poszerzyć swoje możliwości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio przygotować się do tego rodzaju ćwiczeń. Zadbajmy o dobre obuwie, zróbmy rozgrzewkę i regenerację mięśni, dostosujmy się do obecnych warunków atmosferycznych – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bieganiem nawet zimą!

Warto przeczytać: