Kolczyki, bransoletki czy pierścionki kuszą nas swoim pięknym wyglądem i błyskiem. Niestety, nie każde modele będą dla nas dobre. Jeśli nieodpowiednio wybierzemy swoją biżuterię, może to doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznej. Co zrobić w takiej sytuacji? Dowiedz się więcej!

Czym jest uczulenie na biżuterię?

Nie ma wątpliwości, że uczulenie na biżuterię może zniszczyć radość z otrzymania lub zakupu nawet najpiękniejszych błyskotek. Czy wiemy jednak, jak do tego dochodzi? Okazuje się, że jeśli zauważymy, że noszenie danego naszyjnika czy pierścionka wywołuje w nas nieprzyjemne dolegliwości, nie powinniśmy tego bagatelizować. Jest to bowiem przykład kontaktowego zapalenia skóry. Substancje zawarte w niektórych modelach biżuterii mogą uczulać nas tak samo jak pyłki, kurz czy też niektóre produkty spożywcze. W przypadku biżuterii wina stoi po stronie takich składników jak nikiel, kobalt oraz chrom. Należą one do grupy metali szlachetnych niskiej próby. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni, nasza skóra zareaguje obronnie na obecność tych czynników. Najbardziej dokuczliwy z nich to nikiel, który niestety jest powszechnie wykorzystywany na przykład w produkcji kolczyków, ale i artykułów codziennego użytku. Często łączy się go ze srebrem i złotem. Dla alergika szczególnie niekorzystne będzie połączenie niklu z palladem bądź tytanem. Co ciekawe, badania pokazują, że nawet 20% kobiet mieszkających na terenie Unii Europejskiej może mieć alergię na ten pierwiastek. Jeśli i my należymy do tej grupy, musimy szczególnie uważać na biżuterię zawierającą nikiel.

Alergia na biżuterię - jak się objawia?Jak objawia się alergia na biżuterię?

Nie można ukryć, że objawy alergii na biżuterię to nic przyjemnego. Najczęściej objawia się ona pod postacią wysypki na skórze. W miejscu, w którym mieliśmy kontakt z uczulającą biżuterią, mogą pojawić się krostki lub zaczerwienienie. Nierzadko towarzyszy temu również uciążliwe swędzenie, obrzęk, suche plamy bądź pęcherze. Oznaki alergii na biżuterię mogą sprawiać, że będziemy wyglądać nieestetycznie. Pierwsze działanie alergii jest widoczne tam, gdzie nosiliśmy daną błyskotkę, ale później może przenieść się też na inne obszary. Należy zachować ostrożność, ponieważ uczulenie pozostawione bez żadnej reakcji może przerodzić się nawet w stan zapalny. W tym wypadku warto udać się do dermatologa, który zleci wykonanie potrzebnych testów alergicznych lub przepisze leki, które pomogą doprowadzić skórę do normalności. Często stosuje się łagodzący krem, który możemy zastosować na miejsce, w którym pojawiła się reakcja alergiczna. W poważniejszych przypadkach warto też wykorzystać leki antyhistaminowe, które może zlecić nam lekarz. To lekarstwo, które jest stosowane przy różnych rodzajach alergii.

O czym pamiętać przy alergii na biżuterię?

Alergia na biżuterię może pojawić się w różnych momentach. Najważniejsze jest jednak to, aby po tym, jak odkryjemy, że jesteśmy uczuleni na dany metal, zrezygnować z jego noszenia. To kluczowy aspekt. Alergii na biżuterię nie da się bowiem całkowicie wyleczyć. Jest to coś, co pozostaje z nami niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy też nie. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, musimy pozbyć się błyskotek o niskiej jakości, które mogą zawierać szkodliwe dla nas substancje. Nawet jeśli należą do nich nasze ulubione kolczyki, naszyjnik czy też bransoletka, nie ryzykujmy naszym zdrowiem. Warto też dać znać swoim bliskim, że zmagamy się z takim problemem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ktoś kupi nam bransoletkę czy kolczyki, których nie będziemy mogli nawet założyć. Możemy też poinformować o tym sprzedawcę podczas zakupów, który na pewno pomoże nam znaleźć najładniejsze antyalergiczne produkty.

Jaka biżuteria dla alergików?

Wybór biżuterii dla alergików to na pewno nie jest szybki proces. Nie zawsze w sklepach czy na stronach internetowych znajdziemy informację o tym, czy dany produkt jest antyalergiczny, czy też nie. Z tego względu warto samemu doedukować się na temat tego, jaką biżuterię powinni wybierać alergicy. Muszą być to przede wszystkim takie błyskotki, które mają wysoką próbę. Oznacza to, że powinniśmy postawić raczej na produkty o wysokiej jakości, o których będziemy pewni, że są wykonane ze srebra czy złota. Nie mogą mieć żadnych domieszek innych metali. Zrezygnujmy z artykułów pochodzących od niepewnych producentów, z tanich sklepów. Mimo że biżuteria o wyższej próbie będzie droższa, warto w nią zainwestować, aby mieć takie dodatki, w których będziemy się pięknie prezentować, a które nie będą nas uczulać. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ciągłe kupowanie błyskotek, których nawet nie możemy swobodnie nosić. Co ciekawe, trzeba zachować czujność przy starodawnej biżuterii, którą mogliśmy otrzymać na przykład na pamiątkę. W przeszłości do tworzenia srebrnych błyskotek wykorzystywano azotan srebra, który również ma właściwości uczulające. Jego użycie zostało jednak zakazane w 1950 roku, dlatego nowe produkty już go nie zawierają. Pamiętajmy o tym, że chcąc wybrać nowe kolczyki, naszyjnik czy bransoletkę, najlepszym rozwiązaniem w sklepie będzie po prostu poradzenie się sprzedawcy. On na pewno będzie wiedzieć, które elementy posiadają niższą próbę, a które wyższą i czym się charakteryzują. Pomoże nam odnaleźć piękną biżuterię antyalergiczną.

Na co alergicy powinni zwrócić uwagę?

Nie ma wątpliwości, że alergicy bardziej niż inne osoby muszą zwracać uwagę na to, czym się otaczają. Dotyczy to nie tylko biżuterii, ale i innych produktów. Osoby, które zmagają się z alergią na kurz, muszą uważać na to, jakie artykuły sypialniane wybierają. Ważne, aby były to naturalne, oddychające produkty, które zapobiegną gromadzeniu się bakterii i drobnoustrojów. Na szczęście obecnych jest wiele produktów, które posiadają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Znajdziemy je między innymi na stronie www.hilding.pl. Jeśli chodzi o materace, świetną opcją dla alergików będzie Hilding Foxtrot, który zapewni zdrowy i komfortowy sen. Poza odpowiednimi produktami warto też zadbać o to, aby w sypialni panował porządek. Regularne sprzątanie pozwoli uniknąć gromadzenia się nadmiaru kurzu. Dobrym nawykiem też będzie systematyczne robienie prania – dzięki temu nasza pościel będzie czysta i świeża, a my nie będziemy musieli obawiać się obecności drobnoustrojów.

Alergia na biżuterię może być naprawdę uciążliwa dla tych, którzy często lubią kupować nowe błyskotki. Jeśli występuje u nas uczulenie, to oznaka, że musimy zacząć uważać na to, jaką biżuterię wybieramy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele pięknych modeli kolczyków czy bransoletek, które są antyalergiczne!