W życiu codziennym mamy styczność z sytuacjami społecznymi, które generują w nas różne zachowania oraz postawy. Mają one realne odzwierciedlenie w naszym realnym życiu, wpływając m.in. na samoocenę czy stopień przepracowania. W celu wyznaczenia granic warto czasem powiedzieć “nie”, co może wiązać się m.in. z asertywnością. A czym ono jest oraz czy można się jej nauczyć?

Czym jest asertywność?

Mówiąc o asertywności mamy do czynienia z terminem rozumianym w psychologii jako posiadanie własnego zdania oraz jego wyrażanie. Obejmuje to obronę swoich praw czy poglądów w różnych sytuacjach społecznych. Jest to umiejętność nabyta, której wraz z biegiem czasu można się nauczyć. Obejmuje to ćwiczenie stanowczości, elastyczności, samoświadomości czy empatii. Należy jednak zaznaczyć, że absolutnie wyklucza wszelkiego rodzaju agresję – zarówno słowną, jak i fizyczną. Postawa ta ma okazywać szacunek do siebie i innych. Jednak jak możemy się jej nauczyć? Oto kilka zasad!

Po pierwsze – zastąpienie komunikatu Ty komunikatem JA

W pierwszej kolejności zastępujemy komunikat TY komunikatem JA. Oznacza to, że bierzemy odpowiedzialność za wszystko, co czujemy, a nie obarczamy tym swojego rozmówcy.

Po drugie – dawanie dobrze sformułowanego feedbacku

Niezaprzeczalnie informacja zwrotna, czyli feedback, stanowi jednej z filarów dobrej komunikacji. Niestety jego podawanie nie jest proste, dlatego warto stosować metodę FUKO, która obejmuje opieranie się na faktach, uczuciach, konsekwencjach i oczekiwaniach.

Asertywność - czym jest i jak się jej nauczyć?Po trzecie – stosowanie techniki zdartej płyty

W asertywności podobnie jak w wielu innych dziedzinach najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. W wielu sytuacjach jednorazowa odmowa nie wystarcza. Jeśli ktoś przychodzi do nas i ciągle pyta o dokładnie tę samą sprawę, to warto zastosować tzw. technikę zdartej płyty. Polega ona na powtarzaniu tego samego komunikatu do skutku. Pamiętajmy jednak o zachowaniu profesjonalizmu!

Po czwarte – odroczenie dyskusji

Czasami pomimo naszych starań, nie da się dojść do porozumienia. Zbudowanie w takich warunkach asertywnej postawy może być trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odroczenie dyskusji na inny termin. Da nam to czas na ochłonięcie przygotowanie kolejnych argumentów.

Po piąte – mistrz jujitsu

Nazwa tej techniki wywodzi się ze wschodnich sztuk walki. Obejmuje wykorzystanie w rozmowie argumentów użytych przez rozmówcę, a nie przeciwstawianie się im lub uleganie. Najprościej mówiąc – jest to odmowa z jednoczesnym przyjęciem argumentu naszego rozmówcy. Pozwala na szanowanie własnych oraz cudzych granic.

Po szóste – jestem słoniem

Technika ta może brzmieć zabawnie, aczkolwiek jest niezwykle skuteczna. Polega na tym, że przy trudnej odmowie wyobrażamy sobie słonia. Wcielamy się w niego – wielkiego, powoli kroczącego do przodu słonia, który jest pewny siebie, a przy tym łagodny. Tego typu wyobrażenie sprawia, że zaczynamy mówić wolniej i spokojniej. Nasz oddech także staje się bardziej regularny, a my sami nie boimy się spojrzeć w oczy rozmówcy. Technika ta ogranicza także działania pod wpływem emocji.

Jak rozwijać asertywność?

Rozwój asertywności przychodzi z czasem. Przede wszystkim musimy nauczyć się, że wyrażanie odmiennego zdania to nic złego. W końcu nie zawsze jesteśmy w stanie dopasować się do grupy. Nie bójmy się również wyrażać konstruktywnej krytyki – w końcu może pomóc naszemu rozmówcy w zauważeniu pewnych nieprawidłowości w swoim zachowaniu lub wykonywanej czynności. Rozwijając asertywność, starajmy się także rozumieć oraz szanować uczucia innych osób. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj aktywne słuchanie, dzięki któremu możemy zrozumieć lepiej siebie oraz innych.

Dlaczego warto być asertywnym?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto być asertywnym. Jak się okazuje, cecha ta jest bardzo przydatna. Wyróżnia się tutaj pięć najważniejszych powodów, a do nich zaliczyć można:

  • odzyskanie kontroli nad własnym życiem – w ten sposób żyjemy według własnego planu oraz w zgodzie z własnymi wartościami,
  • wyznaczenie granic, których nie inne osoby nie powinny przekraczać,
  • poprawę relacji z partnerem życiowym, przyjaciółmi czy szefem,
  • zachowanie własnej wartości oraz nabycie szacunku wśród kolegów/koleżanek z pracy,
  • uchronienie się przed niebezpieczeństwami związanymi z nadmiarem obowiązków lub niechcianymi zakupów.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki asertywności jesteśmy w stanie lepiej spać. Wszystko z uwagi na wyznaczenie jasnych granic, dzięki którym nie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zobowiązania wobec współpracowników lub znajomych. Oznacza to, że nie jesteśmy narażeni na ciągły stres, przez co kładąc się do łóżka, w którym znajduje się wygodny materac, np. Hilding Bora dostępny na www.hilding.pl, jesteśmy w stanie zdrowo wypocząć! Ma to wpływ zarówno na fizyczny, jak i psychiczny aspekt naszego ciała. Pamiętajmy jednak, że ograniczenie stresu to jedyna kwestia, która wpływa na jakość naszego wypoczynku.

Asertywność to cecha niezwykle przydatna w dzisiejszych czasach. Jest w stanie ułatwić życie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Każdy z nas jest w stanie się jej nauczyć – a zdecydowanie warto, gdyż daje wiele korzyści!