Zwierzęta domowe są w dzisiejszych czasach pełnoprawnymi członkami rodzin. Jednak aby przyjęcie pupila pod swój dach było korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i nowego zwierzaka, warto dobrze zastanowić się nad wyborem czworonożnego przyjaciela. Dylemat zwykle dotyczy zdecydowania się na psa lub kota. Do jakich rodzin pasują te zwierzęta? Jakie znaczenie ma wybór konkretnej rasy?
Zwierzę, a osobowość członków rodziny
Przyjęcie pod swój dach zwierzęcia wiąże się z wzięciem na swoje barki dużej odpowiedzialności. Zarówno opieka nad kotem, jak i nad psem, to spore zobowiązanie czasowe. Każdy zwierzak potrzebuje uwagi! Warto realnie ocenić swoje możliwości w tym zakresie. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim preferowany sposób spędzania wolnego czasu. Pies wymagający dużej ilości spacerów nie będzie czuł się dobrze w rodzinie osób, które lubią wypoczynek na kanapie, w domowym zaciszu. W takiej sytuacji, zdecydowanie lepszym wyborem będzie adopcja bądź kupno kota. Różne rasy i osobniki mają odmienne temperamenty. Mogą charakteryzować się niezależnością, aktywnością, przyjaznością lub stoickim spokojem. Jest to bardzo istotna kwestia! Wiele osób kieruje się podczas wyboru zwierzaka głównie kryteriami wizualnymi. Jednak charakter to czynnik, który jest zdecydowanie ważniejszy.
Kot w domu – czego potrzebuje?
Jednym z najważniejszych aspektów, nad którymi warto się zastanowić przed przygarnięciem zwierzęcia, są jego potrzeby. Jakie wymagania mają koty? Jak powinien być zorganizowany dom, w którym mieszkają?
- Dobra karma – podstawa dla każdego właściciela kota to dbanie o żywienie. Koty powinny dostawać mokrą karmę. Z reguły zaleca się podawanie 3 posiłków w ciągu doby.
- Kuweta – posiadanie kota w domu wiąże się z koniecznością regularnego sprzątania kuwety.
- Drapak – aby zwierzę nie niszczyło mebli, powinno posiadać w mieszkaniu przynajmniej jeden drapak.
- Aktywność – każdy kot potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Zadaniem właściciela jest angażowanie pupila do wspólnej zabawy i dbanie o jego regularną aktywność fizyczną.
- Legowisko – każdy kot potrzebuje miejsca do wypoczynku. Wiele zwierzaków lubi spać we własnych legowiskach. Jednak czworonogi chętnie śpią też na wygodnych materacach swoich właścicieli – takich, jak Hilding Zorza.
- Zabezpieczenia – decydując się na przygarnięcie kota, nie można zapomnieć o dokładnym zabezpieczeniu okien i drzwi. Wyjście na zewnątrz przez balkon lub okno może być niebezpieczne dla kotów – w szczególności tych mieszkających w miastach.
- Kontrola zdrowia – systematyczne szczepienia i wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym są obligatoryjnym obowiązkiem właściciela kota.
Koty to zwierzęta, które dobrze czują się w spokojnych rodzinach preferujących wypoczynek we własnych czterech ścianach. Nie wymagają regularnych spacerów, a cała opieka nad nimi odbywa się w mieszkaniu. Osoby o introwertycznej osobowości (lecz nie tylko) z reguły doskonale dogadują się z kotami. Choć oczywiście warto pamiętać o tym, że każdy zwierzak ma swój indywidualny charakter.
Kiedy warto kupić lub adoptować psa?
Życie z psem wygląda zupełnie inaczej niż funkcjonowanie z kotem. Choć oczywiście również przygarnięcie psa wymaga skoncentrowania się na zdrowej diecie i regularnych wizytach u weterynarza, większość obowiązków właściciela wygląda zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim, każdy pies potrzebuje regularnych spacerów. Podczas codziennych wyjść zwierzę załatwia swoje potrzeby, a także otrzymuje odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Większość psów potrzebuje też rozrywki umysłowej – dotyczy to w szczególności ras pracujących. Warto pamiętać, że ilość ruchu i potrzeba stymulacji intelektualnej różnią się w zależności od konkretnej rasy. Mops będzie się czuł dobrze na kanapie, ale nie podoła wędrówkom górskim. Z kolei dla owczarka, labradora, czy samoyeda, kilkuminutowe spacery w ciągu dnia i brak okazji do węszenia, biegania i uczenia się nowych komend, to niesprzyjające warunki.
Warto pamiętać o tym, że pies, którego potrzeby są niezaspokojone, bardzo szybko zaczyna zachowywać się w niepożądany sposób. Dlatego rodziny, których styl życia nie jest w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiedniej ilości uwagi, nie powinny decydować się na przygarnięcie psa wymagającej rasy. Z kolei osoby szukające uczuciowego zwierzaka, który będzie im towarzyszył we wszystkich codziennych czynnościach, będą zdecydowanie lepiej czuły się w towarzystwie psów ceniących sobie obecność człowieka, niż psich indywidualistów – takich, jak chociażby czworonogi rasy akita.
Dom na wsi, a mieszkanie w mieście – czy lokalizacja ma znaczenie?
Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu zwierzaka warto dobrze przeanalizować warunki panujące w miejscu zamieszkania. Zarówno psy, jak i koty potrzebują przestrzeni. Jednak wbrew pozorom dla zaspokojenia ich potrzeb, właściciele wcale nie potrzebują ogromnego domu z ogrodem. Pupil może być szczęśliwy również w małym mieszkaniu. Jednak specyfika pomieszczeń może wpływać na komfort domowników związany z przebywaniem ze zwierzakiem. Owczarek niemiecki w kawalerce z pewnością mocno zdezorganizuje życie mieszkańców. Z kolei towarzyski kot nie musi przebywać w dużym domu, z wieloma sypialniami. Wystarczy mu standardowe mieszkanie i miejsce u boku właściciela w łóżku, na wygodnym materacu – takim, jak jeden z asortymentu marki http://www.hilding.pl/.
Obecność zwierzaka w domu może znacznie wzbogacić życie wszystkich członków rodziny. Jednak aby tak było, niezwykle ważne jest dopasowanie pupila do domowników pod względem charakteru. Tylko wtedy możliwe jest wypracowanie codziennej rutyny, która będzie miła, przyjemna i satysfakcjonująca dla wszystkich członków domowego systemu.