Problemy ze zdrowiem psychicznym spotykają coraz większą części naszego społeczeństwa. Już przy pierwszych objawach wskazujących na zaburzenia psychologiczne i nie tylko warto skonsultować się ze specjalistą. Najczęściej mowa tutaj o psychologu i psychiatrze. Pojęcia te są używane zamiennie, gdyż mało kto wie, jaka jest między nimi różnica. Zatem, kiedy należy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?
Psycholog — co należy wiedzieć na jego temat?
Psycholog to osoba, która posiada kwalifikacje zawodowe do udzielania świadczeń psychologicznych. Oznacza to, że ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i ma tytuł magistra psychologii. Taka osoba jest empatyczna, asertywna, taktowna i dyskretna.
Z jakimi problemami udajemy się do psychologa?
Psycholog zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej, a także prowadzi poradnictwo i psychoedukację. Jest upoważniony do przeprowadzania testów psychologicznych oraz prowadzenia działań profilaktycznych w zakresie zaburzeń psychicznych. Udziela także wsparcie, gdy nie radzimy sobie z codziennymi problemami. Na wizytę umawiamy się najczęściej, gdy zmagamy się z obniżonym nastrojem, problemami ze snem, nałogami lub problemami w relacji z drugim człowiekiem. Wizyta jest również zalecana, gdy przeżyjemy traumatyczne wydarzenie, takie jak śmierć bliskiej osoby czy zakończenie związku.
Alternatywne sposoby na złagodzenie problemów
Czasem rozwiązaniem naszych problemów może być zmiana stylu życia — w tym rzucenie nałogu lub zwiększenie aktywności fizycznej. A jakie mogą być trzy alternatywne sposoby na rozwiązanie swoich problemów?
Wygodne łóżko poprawiające jakość snu
Problemy ze snem i brak energii najczęściej wynikają z nieodpowiednich warunków do wypoczynku. W tym celu zadbajmy o odpowiednio skomponowane łóżko, które będzie zawierało nie tylko wysokiej jakości materac do spania, ale także akcesoria sypialniane https://www.sleepmed.pl/akcesoria/. Zaleca się także wdrożenie zasad higieny snu, do których zalicza się m.in. unikanie drzemek czy spożywanie lekkostrawnej kolacji.
Wyjazd na wakacje
Obniżony nastrój czy wrażenie pogorszenia jakości życia? Czasem, by móc spojrzeć na świat inaczej, należy zmienić otoczenie. Wyjazd na wakacje może nam w tym pomóc — w końcu to zmian środowiska! Nie zapomnijmy jednak o materacu nawierzchniowym https://hilding.pl/kategoria/materace-nawierzchniowe/, który zapewni nam zdrowy sen. Taki reset często pozwala na obiektywne spojrzenie na źródło problemu, przez co staje się on mniej ważny.
Realizowanie swoich pasji
Nadmierny stres, lęk czy negatywne emocje? Zajmijmy swoją głowę czymś innym! Postawmy na czynność, którą uważamy za swoją pasję. Może to być czytanie książki na odpowiednio skomponowanym łóżku http://idealny-materac.pl/, malowanie czy sport. Tak naprawdę każda czynność będzie dobra. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby znaleźć nowe zainteresowania!
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Wizyta u psychologa zależy przede wszystkim od jej celu. W przypadku zmaganiu z wszelkiego rodzaju problemem — jedynym rozwiązaniem jest rozmowa. Pozwala ona na zrozumienie istoty problemu, a także pozwala sobie z nim poradzić. W przypadku diagnozy specjalista zbiera kluczowe informacje i przeprowadza testy. Następnie wyniki są omawiane. Tak naprawdę każdy problem może być konsultowany z psychologiem — to właśnie on podczas spotkania postawi wstępną diagnozę oraz zaleci dalsze postępowanie. Może ograniczyć się ono do psychoterapii lub farmakoterapii prowadzonej przez psychiatrę.
Psychiatra — czym się charakteryzuje?
W odróżnieniu od psychologa psychiatra to lekarz, który ukończył 6-letnie studia medyczne i ma specjalizację z psychiatrii. Daje mu to prawo do diagnozowania chorób psychicznych i przepisywania leków.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych. Oznacza to, że udajemy się do niego po skierowaniu od psychologa, który podejrzewa rozwijające się zaburzenia lub gdy sami dostrzegają niepokojące objawy. Uwzględnia się tutaj m.in. zespół stresu pourazowego, chorobę afektywną dwubiegunową, nerwicę, zaburzenia odżywiania czy psychozę. Oprócz tego każde zaburzenia i choroby psychiczne wymagającego leczenia muszą być kontrolowane przez psychiatrę. Jest to np. depresja, schizofrenia czy zaburzenia osobowości.
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Człowiek unika wizyt u psychiatry tak długo, jak tylko może. Wiąże się to z niepewnością oraz strachem przed udaniem się do tego lekarza. Nie pomaga równie nastawienie społeczeństwa, które uważa zdrowie psychiczne za temat tabu. Jednak ignorowanie lub unikanie tego problemu nie jest rozwiązaniem, a co gorsza, może nasilić objawy, takie jak myśli samobójcze, które stanowią zagrożenia dla życia. A jak wygląda taka wizyta? Jest to przede wszystkim rozmowa — długa i szczegółowa. Ma na celu poznanie pacjenta, a panująca atmosfera jest bardzo przyjazna i spokojna. Czas trwania wizyty należy od problemu. Pamiętajmy jednak, że za pierwszym razem psychiatra chce nas poznać.
Wszelkiego rodzaju problemy ze zdrowiem psychicznym należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. W zależności od nasilenia objawów oraz samego rodzaju zaburzenia zaleca się wizytę u psychologa lub psychiatry. Pamiętajmy również, że nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby chodzić do obu specjalistów jednocześnie.