Sen jest ważną częścią życia każdego człowieka. W końcu na zaspokojenie tej potrzeby poświęcamy aż ⅓ każdego dnia! Jednak w dzisiejszym świecie, w którym większa część naszego społeczeństwa prowadzi wyjątkowo dynamiczny tryb życia, problemy z komfortowym i głębokim snem stają się coraz powszechniejsze. Jakie znaczenie dla jakości snu mają wieczorne rytuały? Czy warto wprowadzić je do swojej codziennej rutyny?

Jakie znaczenie dla ogólnego samopoczucia ma sen?

Regularne wysypianie się wpływa na ilość energii, nastrój, ogólne samopoczucie i zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna organizmu – zaraz obok jedzenia i picia. Długotrwałe niedobory snu i problemy z bezsennością mogą stać się przyczyną poważnych zaburzeń. Nie tylko ograniczą energię i negatywnie wpłyną na kreatywność, ale przyczynią się również do obniżenia odporności, zwiększenia ryzyka zachorowania na różne schorzenia – zarówno typowo somatyczne (choroby serca, cukrzyca, nowotwory), jak i psychiczne (depresja, zaburzenia lękowe). W trakcie odpoczynku umysł ma szansę na przetworzenie informacji zdobytych w ciągu dnia – sen w dużym stopniu wpływa więc na funkcje poznawcze.

Co wpływa na jakość snu?

Wieczorne rytuały - jak poprawić jakość snu?Na sen i jego efektywność wpływa wiele bardzo różnych czynników. Które z nich mają największe znaczenie?
Materac – jest on sercem każdej sypialni. Jeśli jest prawidłowo dopasowany do potrzeb użytkownika, to w dużym stopniu ułatwia zasypianie, a także utrzymanie głębokiego snu – bez wybudzania się. Chcąc zwiększyć ilość swojej energii w ciągu dnia, koniecznie należy zadbać o ten aspekt funkcjonowania.

  • Poduszka – pełni podobną funkcję jak materac. Jej głównym zadaniem jest podpieranie szyi i głowy. W ten sposób ograniczane jest ryzyko bólu kręgosłupa szyjnego oraz wystąpienia uciążliwych migren. Poduszki wysokiej jakości znajdziesz w sklepie internetowym https://www.sleepmed.pl/poduszka-sleepmed-comfort-pillow/.
  • Aranżacja sypialni – duże znaczenie ma nie tylko funkcjonalność sypialni, ale też jej aranżacja. Estetyczne wnętrze ułatwia wykreowanie atmosfery sprzyjającej relaksowi i wypoczynkowi.
  • Rytm okołodobowy – na sen wpływ regularność godzin kładzenia się do łóżka i wstawania. Dzięki regularności organizm zaczyna naturalnie robić się senny, a budzenie się rano przestaje sprawiać większe problemy.
  • Światło – w sypialni koniecznie powinno znaleźć się ciepłe światło. Nie będzie zaburzało bowiem wydzielania melatoniny.
    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat snu i poznać sposoby na poprawienie jego jakości, koniecznie odwiedź stronę https://sprezynowe-materace.pl/.

Wieczorne rytuały – jakie mają znaczenie?

Wieczór powinien być czasem spokoju i wyciszenia. Im większa ilość bodźców pod koniec dnia, tym bardziej zwiększają się problemy z zaśnięciem. Mowa tu zarówno o typowo zewnętrznych czynnikach, jak i o przeżyciach wewnętrznych. Wieczorem zdecydowanie lepsze będzie oczyszczenie myśli podczas relaksujących czynności, niż intensywne planowanie czy wykonywanie obowiązków zawodowych. Wprowadzenie do swojej codzienności stałych rytuałów stworzy poczucie bezpieczeństwa i stałości. Choć może się wydawać, że powtarzalność wieczorów może okazać się nudna, zdecydowanie tak nie jest! Stałość służy większości osób, przyspiesza zasypianie, a tym samym zwiększa ilość energii i poprawia nastrój kolejnego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najprzyjemniejsze zwyczaje nie zastąpią wygodnego wyposażenia sypialni z asortymentu renomowanej marki – takiej jak https://hilding.pl/kategoria/lozka/.

Jakie nawyki wprowadzić do swojego życia, aby spać lepiej?

Jakie nawyki w godzinach wieczornych mogą pozytywnie wpłynąć na jakość snu, a jednocześnie będą przyjemne?

  • Rezygnacja z ekranów – przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać nie powinno się korzystać z telefonu, komputera i telewizora. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia zaburza proces wytwarzania melatoniny i zmniejsza senność, powodując problemy z zasypianiem.
  • Wyrażenie wdzięczności – przed pójściem spać warto poszukać w minionym dniu przyjemnych rzeczy, za którego warto wyrazić wdzięczność. Jest to uspokajająca praktyka, która może pomóc w podniesieniu satysfakcji z życia.
  • Jedzenie zdrowej kolacji – zdrowy posiłek, który dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych to podstawa nie tylko dobrego snu, ale również ogólnego samopoczucia.
  • Zapalenie świecy zapachowej – chwila ciszy w towarzystwie świecy o ulubionym zapachu to niezastąpiony sposób na relaks.
  • Słuchanie ulubionej muzyki – wyciszająca muzyka może sprzyjać zredukowaniu ilości stresu i wykreowaniu atmosfery relaksu i wypoczynku, która ułatwi proces zasypiania.
  • Stretching lub mata do akupresury – rozciąganie przed snem lub skorzystanie z akupresury na większość osób działa uspokajająco i widocznie przyspiesza zasypianie.

Rytuały pielęgnacyjne – czy warto wprowadzić je do planu swojego dnia?

Dobrym rozwiązaniem może też okazać się stworzenie przyjemnej rutyny pielęgnacyjnej. Wieczorne oczyszczanie twarzy nie tylko pozwoli skupić się na czymś przyjemnym, ale również widocznie poprawi kondycję skóry. Rytuałem pielęgnacyjnym, który w największym stopniu zwiększa senność i ułatwia zasypianie jest gorąca kąpiel. Jest to niezastąpiony sposób na wyciszenie się dla większości osób. Ulubiona maseczka, serum lub krem użyte na noc, mogą zachwycać zapachem, a dodatkowo – zapewnią poczucie dbania o siebie i podwyższenie samooceny.

Jeśli szukasz sposobów na poprawę jakości swojego snu, rozsądnie zaplanuj swoją wieczorną rutynę. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może zdecydowanie przyspieszyć zasypianie i wpłynąć korzystnie na ogólne samopoczucie.

Materiał partnera Sleepmed.pl