Obecnie rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jest to podstępna choroba, która może być mylona z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Zatem, co warto o niej wiedzieć, a także jakie są przyczyny i objawy rozwijają się raka prostaty?

Czym jest rak prostaty? 

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym. Położony jest on w miednicy, w okolicy cewki moczowej. Na ogół rozpoznaje się go u mężczyzn po 50. r.ż. jednak coraz częściej diagnoza zostaje postawiona młodym panom. A co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Rak prostaty – przyczyny

Choroby nowotworowe nie mają określonej jednej, konkretnej przyczyny. Rozwijają się w zależności od stanu organizmu czy warunków. Można jednak wyróżnić zespół czynników, które znacząco podnoszą ryzyko zachorowania na raka prostaty. Do nich zalicza się:

  • wiek – mężczyźni po 40. r.ż. powinno się regularnie badać, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie,
  • czynniki genetyczne – mężczyźnie, u których w rodzinie występuje mutacja BRCA2 są bardziej narażeni na raka prostaty,
  • predyspozycje rodzinne – szacuje się, że jeśli rak prostaty wystąpił u krewnego I stopnia, to ryzyko wzrasta dwukrotnie,
  • rasa – szacuje się, że o wiele częściej chorują mężczyźni rasy czarnej,
  • dieta – mężczyźni dostarczający zbyt duże ilości tłuszczu, cholesterolu i białka są bardziej narażeni na zachorowanie.

Niezaprzeczalnie, duży wpływ ma styl życia. Zbyt niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i stosowanie używek, takich jak papierosy wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także przyczynia się do rozwijania licznych chorób – w tym właśnie raka prostaty.

Rak prostaty- objawy 

Choroby, które już na etapie wczesnego rozwijania się są uważane za najbardziej podstępne i niebezpieczne. Wszystko z  uwagi na fakt, że możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że coś jest nie tak. Podobnie jest w przypadku raka prostaty, który długo nie daje żadnych wyraźnych objawów, przez co dość często jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium. Wówczas nie wolno lekceważyć takich objawów, jak:

  • Rak prostaty - przyczyny, objawy, leczenietrudności w oddawaniu moczu,
  • osłabienie strumienia lub strumień przerywany,
  • pieczenie w okolicy cewki moczowej,
  • częste oddawanie moczu (częstomocz),
  • uczucie nieopróżnionego pęcherza po oddaniu moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • krwiomocz,
  • zaburzenia erekcji,
  • ból podbrzusza i pleców w okolicy lędźwiowej.

Należy pamiętać, że objawy te pojawiają się, gdy guz się powiększa. A jakie są sposoby leczenia oraz czy można zapobiec rozwijaniu się raka prostaty?

Rak prostaty – leczenie

Sposób leczenia jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakim stopniu choroba jest zaawansowana, a także od stopnia złośliwości nowotworu. Wbrew pozorom nie bez znaczenia jest wiek pacjenta oraz stan zdrowia. U panów wcześnie zdiagnozowanych, z nowotworem o bardzo niskiej złośliwości w grę wchodzi ścisła obserwacja. Chory jest regularnie, czyli co 3-6 miesięcy badany pod kątem poziomu PSA oraz metodą DRE, a w przypadku zmian, podejmuje się dalsze kroki. Pod uwagę można wziąć kilka możliwości, w tym zabieg chirurgiczny. Polega on na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego wraz z otaczającymi go węzłami chłonnymi oraz pęcherzykami nasiennymi. Stosuje się ją w przypadku wczesnego stadium choroby, gdyż wówczas zmiany dotyczą jedynie prostaty. Oprócz tego lekarz może zalecić:

  • radioterapię – ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych, które nie zostały usunięte; stosowana na wczesnym etapie choroby, jako leczenie uzupełniające po zabiegu usunięcia prostaty i w bardziej zaawansowanym stadium,
  • hormonoterapia, a dokładnie antyandrogenowa terapia hormonalna – ma na celu obniżenie poziomu testosteronu, który pobudza rozwój komórek nowotworowych; stosowana w na zaawansowanym etapie choroby, a także wdrażana przed zabiegiem lub radioterapią,
  • chemioterapia – ma na celu zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych; stosowana w zaawansowanym stadium choroby, kiedy to obecne są przerzuty, a korzyści z intensywności leczenia przewyższają skutki uboczne.

Rak prostaty – profilaktyka 

Profilaktyką raka prostaty przede wszystkim zmiana stylu życia pod kątem wyeliminowania jak największej ilości czynników zachorowania. Oznacza to zmodyfikowanie diety, włączenie aktywności fizycznej, podjęcie walki z nałogami oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Dużą rolę odgrywa tutaj również zdrowy sen, czyli taki, po którym rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz mamy dobry humor. Pozwala on na całkowitą regenerację ciała oraz umysłu, a także korzystnie wpływa na odporność, metabolizm czy prace licznych układów. Pozwala to na poprawę stanu zdrowia, a w połączeniu ze swoim stylem życia – pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jednak pamiętajmy, że zdrowy sen w dużym stopniu zależy od odpowiednio skomponowanego łóżka. W jego skład powinien wchodzić przede wszystkim materac do spania, który gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki. Jednak to nie wszystko, gdyż równie ważne, jeśli nawet nie najważniejsze są badania profilaktyczne. Obejmują one badanie poziomu obecnego we krwi białka produkowanego przez prostatę, czyli PSA. Pozwala to na wykrycie choroby w stadium bezobjawowym. Ważne jest również badanie DRE, czyli palcem przez odbytnicę, co pozwala ocenić zmiany na prostacie.

Rak prostaty, inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych. Jest niebezpieczny z uwagi na fakt, iż nie przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z uwagi na to, warto się badać oraz prowadzić zdrowy styl życia – kto wie, może znacząco zmniejszymy u siebie ryzyko zachorowania?

Przeczytaj także: