Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i w pełni sił, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest odpowiednio skomponowana przestrzeń do spania, czyli sypialnia. Warto wyposażyć ją w trzy podstawowe elementy – łóżko, materac oraz poduszkę. Jednak, czym kierować się przy ich wyborze oraz jakie modele są dostępne na rynku? 

Komfort snu a rodzaj łóżka

Łóżko w sypialni to jeden z najważniejszych mebli w całym domu. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest jednym z elementów, które w korzystny sposób wpływają na jakość oraz długość naszego snu. Decydując się na łóżko, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym rozmiar oraz rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Na współczesnym rynku wyróżnia się:

  • łóżko kontynentalne – o unikalnej i eleganckiej budowie, wysokiej trwałości, jednak o dużych gabarytach,
  • łóżko drewniane – trwałe, eleganckie, ale bardzo twarde,
  • łóżko tapicerowane – uniwersalne, wyróżniające się szeroką gamą kolorystyczną, ale często gromadzące kurz i ulegające zabrudzeniu. 

Jaki materac do spania wybrać? 

Łóżko, materac, poduszka - czyli trzy podstawowe elementy zapewniające zdrowy senMaterac to element wyposażenia łóżka, który opiera się na stelażu. Ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, gwarantując mu stabilizację oraz prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa. Oprócz tego materace odznaczają się właściwościami antyalergicznymi, optymalną wentylacją oraz gwarancją wysokiego komfortu. Na współczesnym rynku dostępne są w kilku wariantach z uwagi na wypełnienie, a wśród nich wyróżnić można:

  • piankę, którą charakteryzują się materace piankowe 140×200,
  • sprężyny kieszeniowe, którymi charakteryzuje się materac sprężynowy 160×200,
  • połączenie pianki i sprężyn kieszeniowych, czyli materace hybrydowe 180×200.

Decydując się na podłoże do spania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wypełnienie czy rozmiar, ale także osobiste preferencje i potrzeby.

Rodzaje poduszek dostępnych na rynku

Nie da się zaprzeczyć – poduszka do spania to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia łóżka. Odpowiada między innymi za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jej wyrób opiera się przede wszystkim o trzy podstawowe czynniki:

  • twardość,
  • rodzaj wypełnienia (naturalne, syntetyczne lub piankowe),
  • pozycja, w jakiej śpi użytkownik.

Oprócz tego, na rynku dostępna jest poduszka ortopedyczna, czyli specjalnie wyprofilowana poduszka, której zadaniem jest zapewnienie jak najlepszego ułożenia kręgosłupa użytkownika. Świetnie sprawdzi się w każdej sypialni, w tym osób starszych.

Chcąc zadbać o komfortowy sen, warto wyposażyć swoją sypialnię w wysokiej jakości łóżko, a także zadbać o jego podstawowe elementy, takie jak materac i poduszka. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/