Zima to pora roku, która jest wyjątkowo wymagająca dla skóry. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie się na chłodne dni. Jak zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w podstawowe produkty przydatne w celu oczyszczania, nawilżania i ochrony cery przed czynnikami atmosferycznymi?

Pielęgnacja skóry zimą – wyzwania

Zimowe miesiące to czas, w którym cera styka się z mrozem, wiatrem i śniegiem. Z tego powodu bardzo często dochodzi do podrażnienia, przesuszenia i zaczerwienienia skóry. Jej powierzchnia staje się szorstka, naczynka krwionośne pękają, warstwa ochronna ulega uszkodzeniom, a czasem może dojść nawet do odmrożeń! Dzięki stosowaniu się do najważniejszych zasad prawidłowej pielęgnacji można zminimalizować negatywny wpływ zimnego powietrza na cerę. Ważne jest to, aby cały proces pielęgnacji zapewniał skórze składniki, które są kluczowe dla zabezpieczenia przed nadmierną utratą wilgoci oraz wzmocnienia płaszcza lipidowego.

Warto mieć na uwadze również to, że dbanie o skórę to nie tylko stosowanie kosmetyków! Równie ważne jest picie optymalnych ilości wody, stosowanie się do zasad zdrowej diety oraz przesypianie przynajmniej 8 godzin dziennie. Wypoczynek może bowiem zbawiennie wpływać na zdrowie skóry – szczególnie wówczas, gdy ciało może się w pełni rozluźnić na wygodnym materacu, (taki, jak jeden z oferty na stronie https://sennamaterace.pl/111-materace-80×200) a sen w ciągu całej nocy jest nieprzerwany.

Cenne składniki zimowych kosmetyków

Ochrona cery zimą - najważniejsze kosmetykiIstnieje szereg składników, które są powszechnie wykorzystywane podczas produkcji kosmetyków na zimę. Które z nich są najskuteczniejsze we wzmacnianiu warstwy lipidowej?

  • Parafina – choć coraz większa ilość producentów z niej rezygnuje na rzecz bardziej nowoczesnych składników, zimą nadal parafina nie ma sobie równych w zakresie tworzenia wytrzymałej warstwy ochronnej podczas wyjątkowych mrozów.
  • Olejek awokado – doskonale pielęgnuje skórę przesuszoną i zapobiega negatywnemu działaniu czynników zewnętrznych.
  • Olejek konopny – chroni skórę przed utratą wody utrzymując ją nieustannie nawilżoną, a także sprzyja odbudowie komórek.
  • Olejek różany – tworzy silną warstwę ochronną i zapobiega powstawaniu infekcji. Sprawdza się w pielęgnacji skóry ze skłonnością do niedoskonałości.
  • Witamina C – jej główną funkcją, która przydaje się zimą, jest wzmacnianie naczyń krwionośnych.
  • Witamina E – sprawia, że procesy starzenia się skóry zachodzą zdecydowanie wolniej, co jest bardzo istotne w sytuacji, gdy naskórek jest narażony na wymagające warunki.
  • Witamina A – wykazuje właściwości regeneracyjne i przyspiesza procesy naprawcze zachodzące w tkankach uszkodzonych zimowymi warunkami atmosferycznymi (w szczególności niską temperaturą).
  • Kwas hialuronowy – jest najważniejszym składnikiem wpływającym na nawilżenie cery. Jego wyjątkowo cennymi właściwościami jest uelastycznianie skóry, zapobieganie zmarszczkom i niezatykanie porów.

Jakich błędów pielęgnacyjnych unikać zimą?

Zaopatrzenie się w odpowiednie kosmetyki na zimę to nie wszystko. Ważne jest też przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które ograniczą ryzyko występowania uszkodzeń komórek skóry. Przede wszystkim, ważne jest to, aby nie niszczyć bariery lipidowej skóry. Może do tego prowadzić częste stosowanie gruboziarnistych peelingów, tarcie skóry ręcznikiem, a także zbyt częste branie gorących kąpieli. To samo dotyczy gwałtownych, silnych zmian temperatury. Warto dbać o nawilżanie powietrza! Jeśli w pomieszczeniach jest zbyt sucho, na skórze częściej pojawiają się podrażnienia.

Zimą trudniejsze jest leczenie niedoskonałości i uszkodzeń skóry. Dlatego będąc poza domem, nie powinno się dotykać twarzy, aby unikać przenoszenia bakterii. Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby przed wyjściem z budynku nie smarować skóry kremem nawilżającym (w szczególności lekkim)! W ekstremalnej sytuacji może to doprowadzić do odmrożenia cery. Często popełnianym błędem jest też mycie twarzy mydłem lub wysuszającym tonikiem. Nawet osoby mające cerę tłustą nie powinny robić tego zimą.

Nawilżanie to podstawa!

Skóra zimą jest podatna na przesuszanie się. Dlatego jest to okres, w którym szczególnie duże znaczenie ma nawilżanie cery – jednak nie należy stosować kosmetyków nawilżających bezpośrednio przed wyjściem na dwór. Składniki, które doskonale sprawdzają się, w celu nawilżania zawierają m.in. olej makadamia, olejek arganowy czy masło shea. Warto pamiętać o tym, aby krem nawilżający dopasować do typu skóry. Inne kosmetyki będą potrzebne skórze tłustej i mieszanej, a inne suchej. Zawsze jednak dobrze sprawdzi się kwas hialuronowy, pantenol i alantoina. Z kolei przed wyjściem na dwór najbezpieczniejsze jest zastosowanie kremu natłuszczającego, który skutecznie ochroni barierę lipidową.

Czy ochrona UV jest potrzebna zimą?

Duża część naszego społeczeństwa wie już, że kremy SPF należy stosować od kwietnia do października. Nadal jednak mało osób chroni skórę przed słońcem również zimą. Jest to nieprawidłowe podejście! Zdarza się bowiem, że podczas zimowych miesięcy do ciała dociera większa ilość promieniowania niż w deszczowym lipcu. Kremy z filtrem UV powinny być stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej przez 365 dni w roku. Brak korzystania z tego kosmetyku może skutkować nie tylko przyspieszeniem procesu starzenia się skóry, ale nawet zachorowaniem na nowotwór!

Warto zaopatrzyć się w krem z filtrem o wartości SPF 50. Zimą najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które jednocześnie nawilżą i natłuszczą skórę. SPF należy nakładać co kilka godzin – z reguły wskazuje się, że maksymalny odstęp czasowy wynosi od trzech do czterech godzin.

Pielęgnacja skóry zimą jest bardzo ważna! Aby móc cieszyć się nieskazitelną cerą warto zadbać o nawilżenie, natłuszczenie, oczyszczenie i ochronę UV, wybierając kosmetyki wysokiej jakości – dostosowane do konkretnego typu skóry.

Przeczytaj także:

  1. Materac jednostronny czy dwustronny? Który sprawdzi się lepiej?
  2. Jaka temperatura w sypialni jest optymalna do spania?
  3. Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?